Alternarioza cebuli – jaki fungicyd najlepszy?

ALTERNARIOZA CEBULI - OBJAWY CHOROBY.

Alternarioza cebuli – grzybowa choroba roślin wywołana przez gatunki z rodzaju Alternaria. Pierwsze objawy choroby jakie zauważymy to nasiąknięte wodą plamy. Następnie brzegi tych zmian mogą zmieniać kolor na brunatny lub purpurowy. Szczypior robi się żółty poniżej chorobowo zmienionych punktów oraz powyżej nich. Z czasem na zmianach tworzą się ciemnobrązowe i czarne kręgi. W miarę rozwoju choroby liście załamują się i obumierają Może także dojść do porażenia samej cebuli, a odbywa się to przez szyjkę. Objawem jest jaskrawożółty kolor cebuli, przechodzący następnie w kolor ciemnego wina.

Alternarioza cebuli

JAKIE WARUNKI SPRZYJAJĄ ROZWOJOWI ALTERNARIOZY CEBULI?

Jak przy każdej chorobie grzybowej duży wpływ na rozwój patogenów ma pogoda. Gdy noce są wilgotne, a szczypior pozostaje mokry przez ponad 12 godzin tworzą się spory. Wtedy też rozwój choroby przebiega najintensywniej. Kiedy poranna rosa już odparuje spory przenoszą się drogą powietrzną na delikatną tkankę cebuli, bardzo podatną na zakażenia. Zainfekowana roślina ujawnia objawy choroby po 1-4 dni. Grzyb zimuje w postaci grzybni w pozostałościach szczypioru i stosach odpadów.

W JAKI SPOSÓB MOŻEMY USTRZEC SIĘ PRZED ALTERNARIOZĄ CEBULI? 

Właściwą ochronę przed grzybem zapewni plan oprysków z użyciem fungicydów o szerokim spektrum działania, który zrealizować najlepiej jeszcze przed wystąpieniem infekcji. Ograniczenie rozwoju choroby możemy uzyskać poprzez minimalizowanie ilości wilgoci na liściach poprzez nawadnianie gleby, a nie zraszanie roślin, a także skuteczne odwadnianie pól i stosowanie prawidłowych odstępów pomiędzy roślinami. Zrezygnowanie na jakiś czas z uprawy cebuli na rzecz roślin niespokrewnionych także może ograniczyć wystąpienie choroby.

JAKIE PREPARATY ZASTOSOWAĆ W CELU OCHRONY PRZED ALTERNARIOZĄ CEBULI?

Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się preparat KIER 450 SC.

Środek stosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od momentu wytworzenia zgrubień cebulowych do całkowitego wykształcenia cebul (BBCH 41-49).

Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha.

Polecane produkty