Badania glebowe za 50 litrów BaktoKompleks

Promocja! Kup przynajmniej 50 litrów BaktoKompleks, a za każdy zakupiony litr otrzymasz 1 ha badań glebowych. Na nasze zlecenie specjalny quad pobierze odpowiednie próbki gleby ze wskazanego przez Ciebie pola, a fachowe badania wykona Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza. Wyniki zostaną naniesione na mapę, dzięki której dokładnie przekonasz się, które obszary pola wymagają wapnowania czy nawożenia. Szczegóły promocji u doradców klienta i w naszych oddziałach. Sprawdź, zadzwoń, zapytaj!

Promocja BaktoKompleks - badania glebowe za zakupy

POBIERZ ULOTKĘ PROMOCJI 

 

Czym jest BaktoKompleks i dlaczego polecamy go stosować?

BaktoKompleks to naturalny biopreparat przyspieszający rozkład materii organicznej w glebie (resztek pożniwnych, obornika czy poplonu). BaktoKompleks to 5 szczepów bakterii glebowych z rodzaju Bacillus (1 000 000 000 w ml), które zostały wyselekcjonowane wyłącznie z polskich gleb. Bakterie w formie przetrwalnikowej umożliwiają szerokie zastosowanie produktu i szybki efekt już w pierwszym roku:

 • przyśpiesza mineralizację resztek pożniwnych,obornika i poplonów
 • powoduje szybsze odzyskanie pierwiastków z resztek, bez strat cennych składników
 • poprawia strukturę gleby
 • sprzyja rozwojowi mikroflory towarzyszącej wzrostowi korzenia (wpływa na produkcję hormonów roślinnych)
 • poprawia działanie wapna, szybciej następuje podniesienie odczynu gleby
 • pozwala wykorzystać roślinom składniki pokarmowe obecne w glebie w formach dotychczas dla nich niedostępnych

Czytaj więcej o BaktoKompleks

 

BaktoKompleks do stosowania w rolnictwie ekologicznym 

BaktoKompleks od jesieni 2018 posiada certyfikat dopuszczający do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Rejestracja pod numerem SE/18/2018. Decyzję o możliwości stosowania w ekologii wydał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy - Zakład Żywienia Roślin i Nawożenia.

Po co badać glebę pod względem zawartości makroskładników i odczynu pH?

Zaledwie 33% gruntów w naszym kraju jest badanych pod kątem zasobności w makroelementy i odczynu pH. Tymczasem bez tej wiedzy nie da się prowadzić precyzyjnego nawożenia, bo oparte będzie ono wyłącznie o podręcznikowe szacunki. Zaleca się, by testy zasobności gleby w fosfor (P), potas (K), magnez (Mg) i odczyn pH badać co 4 lata. Nie są to drogie zabiegi, lecz sama czynność jest wyjątkowo żmudna. Analiza pH gleby i jej zasobności w składniki pokarmowe dostarczy wiarygodnych informacji o sytuacji na polu tylko w przypadku precyzyjnego próbkowania.

Badanie zasobności gleby - prosto, profesjonalnie i bez wysiłku?

Jeszcze niedawno badania zasobności pola kojarzono z dużym wysiłkiem i żmudną pracą. Tradycyjne pobieranie próbek to wielogodzinny spacer po polach i wykonanie setek nakłuć w celu pobrania próbek ziemi. Oto przykład dla pól o powierzchni 60 ha:

60 ha (powierzchnia pola) / 4 ha (wielkość kwartału próby) x 16 nakłuć = 240 nakłuć

W promocji BaktoKompleks upraszczamy ten proces. Rolnik realizując zakup minimum 50 litrów BaktoKompleks otrzymuje od nas voucher na badania glebowe organizowane przez specjalistyczną firmę pobierającą próby glebowe. Ma możliwość wyboru spośród 4 podmiotów działających najbliżej. Pobierający próby specjalista przyjeżdża do gospodarstwa ze specjalnie przystosowanym quadem, którym objeżdża wskazane przez gospodarza pola. Quad precyzyjnie pobiera wymaganą ilość prób, a specjalny program komputerowy oznacza miejsce pobrania próby na mapach pola. Całość jest ściśle oznaczana i właściwie pakowana do badań. Same badania wykonuje wskazana przez rolnika Okręgowa Stacja Rolniczo-Chemiczna. Na końcu wyniki są nanoszone na mapę, tak by zwizualizować zasobność każdego z kwartałów pola.

Praca gospodarza sprowadza się więc do wskazania pola oraz OSChR, z której chce otrzymać badania, a my robimy za niego całą resztę. Na końcu rolnik otrzymuje zarówno wyniki ze stacji rolniczo-chemicznej, jak i precyzyjne wizualizacje odczynu i zasobności pól.

Czy badanie gleby się opłaca?

Za nami kolejny trudny rok suszy i problemów klimatycznych. Zanim podejmiemy strategiczne decyzje o wyborze metod nawożenia, w tym dawek i terminów, warto wiedzieć, jaką zasobnością składników pokarmowych dysponujemy. Pozwoli nam to na dobranie takich nawozów w takiej dawce, by roślinom dostarczyć tyle makroskładników, ile dokładnie trzeba. Pozwoli to precyzyjnie nawieźć uprawy, właściwie zadbać o rozwój roślin, a przy okazji może się okazać, że wydane na kondycjoner gleby środki zwrócą się wielokrotnie, a dodatkowo zastosowany BaktoKompleks poprawi strukturę gleby, rozłoży resztki pożniwne i wspomoże uprawy w następnym sezonie wegetacyjnym.

Dzięki świadomości zasobności gleby, możemy łatwo policzyć, że oszczędność tylko 100 kg nawozu mineralnego prostego lub wieloskładnikowego na hektar, będzie miało znaczący pozotywny wpływ na zasobność budżetu gospodarstwa. Co jednak jeśli z jakichś powodów nie zdecydujesz się skorzystać z naszej promocji? Podpowiadamy, jak pobrać próby glebowe metodą tradycyjną.

Jak pobierać próby do badań glebowych, gdy używamy tradycyjnych metod?

Próbki najwłaściwiej pobrać po żniwach. Wybrane pola uprawne trzeba podzielić na kwatery o wielkości do 4 ha i wykonać szkic badania - sporządzić mapę podziału pól. Wspomniane 4-hektarowe kwatery powinny reprezentować obszary o zbliżonych warunkach przyrodniczych. Mowa o typie, rodzaju i gatunku gleby, ale także o podobnym ukształtowaniu terenu. Nie można zapomnieć, że pole próbne powinno być uprawiane w tej samej agrotechnice; przedplon, uprawa, nawożenie powinny być na całym areale próby takie samo. Próbkę zatem należy przygotować oddzielnie dla każdej uprawy.

Do sporządzenia prób można zamówić próbobiorcę z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej bądź badanie wkonać samodzielnie.

W każdej 4-hektarowej kwaterze należy pobrać 16-20 próbek. Próby pobieramy specjalnym przyrządek zwanym laską glebową (laską Egnera). Jeśli nie posiadamy laski glebowej możemy ten przyrząd wypożyczyć w najbliższej Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Próbki pobiera się z wierzchniej warstwy gleby 0–20 cm. Po polu trzeba poruszać się zygzakiem lub po jego przekątnej, aby nie przegapić zmienności glebowej. Zalecamy prostopadły kierunek pobierania do kierunku przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych. Pionowo ustawioną laskę glebową wciskamy w glebę do oporu, wykonujemy pełny obrót i wyciągamy, wysypując pobraną próbę do przygotowanego wcześniej pojemnika - na przykład platikowego wiaderka lub kartonika. Do jednego pojemnika zsypujemy wszystkie 16-20 nakłuć z jednej kwatery, dokładnie mieszamy, a następnie dokładnie oznaczamy w ten sam sposób na szkicu pola i na pojemniku. Waga całej próby, którą następnie oddamy do OSChR, powinna ważyć w przedziale od 0,3 do 0,5 kg. Dlatego nadmiar gleby z prób można wysypać. Tak pobrane i opisane próbki wraz ze szkicem gospodarstwa należy dokładnie zapakować i dostarczyć do stacji chemiczno-rolniczej.

Gdzie oddać próbki?

Próby odajemy do jednej z Okręgowych Stacji Rolniczo-Chemicznych. Kontakty i adresy wszystkich 17 stacji chemiczno-rolniczych w kraju, czyli jednostek akredytowanych przez Ministerstwo Rolnictwa do badań agrochemicznych znajdą Państwo w linku poniżej:

Tu znajdziesz Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze

Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze znajdują się w tych miastach:

 • Warszawa
 • Szczecin
 • Koszalin
 • Gdańsk
 • Olsztyn
 • Białystok
 • Gorzów
 • Bydgoszcz
 • Poznań
 • Łódź
 • Wrocław
 • Opole
 • Gliwice
 • Kraków
 • Kielce
 • Rzeszów
 • Lublin

Koszt wykonania badania w Okręgowej Stacji Rolniczo-Chemicznej od 2014 roku wynosi 13,12 zł za wykonanie 1 próby. Przy założeniu wytyczenia 1 próby na powierzchni 4 ha i częstotliwości badań co 4 lata koszt badania 1 ha to tylko 0,82 zł brutto!

Koszt 1 próby na 4 ha = 13,12 zł brutto

Częstotliwość = 4 lata

13,12 zł / 4 ha / 4 lata = 0,82 zł/ha brutto (koszt na rok/ha)