CHABER BŁAWATEK. Skuteczne opryski na chabra w zbożach

Chaber bławatek to pospolity chwast dwuliścienny. Największe zagrożenie sprawia w zbożach i rzepaku. Występuje jednak także w uprawach roślin okopowych i motylkowych. Potrafi przetrwać trudne warunki pogody i silnie konkuruej o przestrzeń i składniki odżywcze oraz wodę z rośliną uprawną. Sprawdźmy, jak skutecznie bezpiecznie i tanio chronić uprawy zbóż przed chabrem bławatkiem. Co zrobić, gdy na polu jest chaber bławatek? Jaki herbicyd zwalczy chabra w pszenicy ozimej i innych uprawach zbóż?

KIEDY ZWALCZAĆ CHABRA BŁAWATKA?

Chaber bławatek występuje w formie jarej i ozimej. Odmiana ozima, kiełkująca na jesieni, będzie kwitnąć w czerwcu kolejnego roku, po zimowaniu z rośliną uprawną. Spory problem chaber bławatek stanowi w pszenicy ozimej. Pszenica ozima bowiem oraz inne gatunki zbóż ozimych słabo konkurują z chwastami jesiennymi. Problem wzmaga się, jeśli naszą pszenicę wysiewamy wcześniej. Dlatego opryski na chabra wartowo wykonać już jesienią i nie czekać, aż problem zdwoi się wiosną. Gdy rośliny segetalne - chwasty są młode i bardziej podatne na działanie herbicydów, łatawiej je zwalczyć. Ozimin nie powinno pozostawić się bez ochrony jesienią, tym bardziej, że pozostawienie chwastów utrudnia zimowanie. Oprysk herbicydowy wiosną powinien stanowić jedynie korektę zachwasczenia, a nie wyłączny sposób ochrony. 

O ochronie herbicydowej zbóż jesienią czytaj więcej tutaj:  Ochrona herbicydowa zbóż - raport z badań ścisłych.

ZWALCZANIE CHABRA BŁAWATKA WIOSNĄ

Wiosenne odchwaszczanie pszenicy ozimej i zwalczanie chabra bławatka jest oczywiście także możliwe. Może się zdarzyć, że przebieg pogody lub błoto w polu uniemożliwią wykonanie oprysków nawet gospodarzom przekonanym do oprysków herbicydowych jesienią. Polecamy trzy herbicydy do zwalczanie chabra bławatka na wiosnę: skuteczne, bezpieczne dla rośliny uprawnej i lekkie dla portfela.

Zabieg poprawkowy na chabra

Na polach z dużym nasileniem występowania chabra bławatka zabieg wiosenny może okazać się konieczny nawet wtedy, gdy zastosowano herbicyd już jesienią. Poprawkowy zabieg zwalczający chabra bławatka nie musi być drogi. Herbicyd Galaper 200 EC zawiera substancję fluroksypyr z grupy regulatorów wzrostu i skutecznie zwalcza chabra bławatka wiosną. Stosując herbicydy z tej grupy trzeba pamiętać, by temperatura powietrza utrzymywała się po zabiegu w okolicach 10oC. Określa się, że najlepszym momentem na wykonanie zabiegów fluroksypyrem jest faza krzewienia zbóż. Znacznie szersze okno aplikacji mają sulfonylomoczniki: tribenuron metylu i metsulfuron metylu. Tribenuron szczególnie dobrze zwalcza chabra bławatka i jest substancją aktywną herbicydu Triben Super 50 SG. Preparat Triben Super 50 SG dobrze zwalcza chabra bławatka, a jego skuteczność można jeszcze zwiększyć przez dodatek odpowiednio dobranego adiuwantu, na przykład Asystent+.

Kompleksowy zabieg ochrony herbicydowej wiosną na chabra bławatka

Jeśli nie udało nam się wjechać w pole z opryskiem herbiydowym pszenicy jesienią, to mamy możliwość zrobić to wiosną. Potrzebny nam do tego będzie jednak preparat o szczególnie szerokim spektrum zwalczanych chwastów, bardzo skuteczny, posiadający szerokie okno stosowania. Musi także być bezpieczy dla rośliny uprawnej. Wiosną 2019 roku zarejestrowano do użycia innowacyjne połączenie trzech substancji aktywnych: tribenuronu metylu, metsulfuronu metylu oraz florasulamu. Szczególnie skuteczny oprysk na chwasty wiosną w pszenicy, w tym bezpieczne zwalcanie chabra bławatka zapewni Fundamentum 700 WG. Herbicyd ten to nie tylko remedium na chabra bławatka. Jego siła to zwalczanie wszystkich uciążliwych chwastów dwuliściennych w zbożach. Połączenie tego herbicydu ze środkiem zwalczającym chwasty jednoliścienne da kompleksową ochronę przed chwastami pszenicy wiosną (i ochroni także inne zboża).

O ochronie herbicydowej zbóż wiosną czytaj więcej tutaj:  Ochrona herbicydowa zbóż na wiosnę

Fundamentum 700 WG - SKUTECZNA OCHRONA PRZED CHABREM BŁAWATKIEM

Fundamentum 700 WG to unikatowe połączenie trzech mocnych substancji czynnych. Już każda z nich, gdyby ją zastosować solo zniszczy wiele uciążliwych chastów dwuliściennych. Jednak stworzony w ten sposób herbicyd jest prawdziwą odpowiedzią na potrzeby ochrony przed chwastami wiosną. To herbicyd o szerokim spektrum zwalczania chwastów dwuliściennych. Zawiera trzy substancje czynne – tribenuron metylu, metsulfuron metylu i florasulam. Zawartość substancji daje cgwarancję zwalczenia chabra bławatka – ale też inncyh najpopularniejsze chwasty dwuliściennych polskich pól: fiołka polnego, przytulii czepnej, bodziszka drobnego, maków polnych, tobołków, taszników i wielu innych. Preparat działa w szerokim zakresie temperatur. 

CHABER BŁAWATEK - WYGLĄD, WYSTĘPOWANIE, ZWALCZANIE

Łodyga chabra bławatka jest cienka i kanciasta, wnosi się prosto, jest lekko żeberkowana, i owłosiona. Od połowy rozgałęzia się. Długośc łodygi dochdzi do 80 cm. Liście tego chwastu są szarozielone i równowąskie. Kwiaty chabra bławatka są charakterystyczne i piękne, przypominają niebieski koszyczek, który jest umiejscowiony na długiej. Korzenie chabra bławatka są silne, palowe i wrzecionowate. Chwast ten najczęściej zachwaszcza zboża (ozime i jare) oraz rzepak. Występuje również w uprawach roślin motylkowych i okopowych. Chwast ten przeważnie kiełkuje jesienią. Z tego powodu walka chemiczna z nim nie jest łatwa. Chemirol poleca środki ochrony roślin - herbicydy skutecznie zwalczające chabra bławatka. Zakup środków ochrony roślin i podjęcie decyzji o wyborze technologii ochrony pola przed chwastami w zbożąch zarówno jesienią, jak i wiosną ułatwią wykwalifikowani i dobrze przeszkoleni doradczy klienta. Zakup środków ochrony roślin w Chemirolu także opłaca się -proponujemy tanie i skuteczne rozwiązania. Zawsze podpowiemy, co pasuje do pola.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Polecane produkty