Czas na wapń w rzepaku

Jesteśmy po kilku tygodniach nocnych przymrozków. Na dziś lustracje i oceny polowe rzepaku wskazują na mniejsze lub większe uszkodzenia łodyg i kwiatostanu tam, gdzie rzepaki są już na początku kwitnienia.


Specjaliści od ochrony roślin zwracają uwagę na duże ryzyko swobodnej ekspansji patogenów grzybowych na osłabionych roślinach i zalecają w związku z tym przemyślaną strategię ochrony fungicydowej. W poniższym artykule chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na problemy, jakie niesie ze sobą przemarznięcie plantacji, od strony odżywienia rośliny.

Powtarzające się spadki temperatury w trakcie wegetacji spowodowały w rzepakach uszkodzenie tkanek przewodzących. Możemy spodziewać się problemów z transportem składników odżywczych, a w szczególności wapnia. Dlaczego?

POBIERANIE JEDNOSTKOWE MAKROELEMENTÓW W KG / T WYTWORZONEGO PLONU
N P205 K20 SO3 CaO MgO
60 26 80 50 50-60

15

Rzepak ze względu na swoje potrzeby pokarmowe zaliczany jest do roślin wapnolubnych. Na każdą tonę wytworzonego plonu, musi pobrać około 50 kg tego pierwiastka.

Rzepak ze względu na swoje potrzeby pokarmowe zaliczany jest do roślin wapnolubnych. Na każdą tonę wytworzonego plonu, musi pobrać około 50 kg tego pierwiastka. Od początku wegetacji pierwiastek ten gromadzony jest głównie w korzeniach roślin, jednak z początkiem procesu kwitnienia, aż 50% składnika transportowane jest w górę i wbudowywane w łuszczynę.

Oznacza to, że przy rzepaku, który zaplonuje na poziomie 4 t, aż 100 kg wapnia musi być w tym momencie przetransportowane z korzeni do kwiatów i łuszczyn. Aby proces przebiegał prawidłowo, konieczne są drożne ścieżki transportu pierwiastków, woda i oczywiście wydatek energetyczny poniesiony przez roślinę.

Rzepak ozimy w fazie kwitnienia.

Na dziś na większości plantacji obserwujemy następujące problemy:

 • uszkodzone wiązki przewodzące,
 • deficyt wody,
 • duże wydatki energetyczne roślin na odbudowę uszkodzonych tkanek.

Mamy zatem kumulację czynników ograniczających efektywny transport Ca w roślinie. Weźmy pod uwagę wszystkie czynniki plonotwórcze wapnia:

 • pobieranie wody i składników mineralnych,
 • produkcję suchej masy,
 • kontrolę gospodarki wodnej rośliny,
 • ograniczenie skutków stresu termicznego,
 • ograniczenie porażenia przez choroby,
 • zawiązywanie nasion,
 • dojrzewanie owoców,
 • jakość plonów,
 • usprawnienie procesów fotosyntezy.
Ile łuszczyn jest na zdjęciu? ;)

Sprawdzonym od wielu lat rozwiązaniem jest aplikacja w tym momencie preparatu NANO ACTIVE.

Warto zastanowić się zatem, czy i jak możemy na tym etapie interweniować. Sprawdzonym od wielu lat rozwiązaniem jest aplikacja w tym momencie preparatu NANO ACTIVE. Zabieg ten można wykonać od fazy luźnego pąka do fazy opadania płatków.

NANO ACTIVE wytwarzany jest z naturalnego surowca wapiennego i przetwarzany w specjalnych nanomłynach. Otrzymane w efekcie nanocząsteczki skutecznie i szybko wnikają w tkanki roślinne, efektywnie je odżywiając.

Rekomendujemy aplikację 2 kg NANO ACTIVE lub 4 kg NANO ACTIVE FORTE na hektar. Zabieg może być wykonany z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi: ochroną fungicydową lub insektycydową.

Polecane produkty