Dlaczego warto dodawać adiuwanty do zabiegów herbicydowych w kukurdyzy?

Jak wskazuje łaciński źródłosłów (czasownik adiuvare oznacza „pomagać, wspierać”), adiuwanty to substancje pomocnicze, zawarte w środkach ochrony roślin lub do nich dodawane, które poprzez zmianę właściwości fizycznych cieczy zwiększają skuteczność działania preparatów.

Fot. 1. Adiuwanty – badanie wpływu różnych adiuwantów na zwalczanie komosy białej przez Rimel 25 SG.
Oipsy na donicach
1. Kontrola
2. Rimel 25 SG z testowanym adiuwantem I
3. Rimel 25 SG + Asystent+
4. Rimel 25 SG z testowanym adiuwantem III
5. Rimel 25 SG bez adiuwantu

Nie można wszystkich adiuwantów zakwalifikować do jednej grupy, ponieważ dosyć istotnie różnią się składem. Inny adiuwant będzie najodpowiedniejszy do np. herbicydów z grupy sulfonylomoczników, a inny do insektycydów. Badając dostępne na rynku substancje o działaniu wspomagającym, jak i konkretne produkty, skupiamy uwagę na ich działaniu. Dobieramy je w taki sposób , aby uzyskać maksymalną skuteczność zastosowanych zabiegów ochrony roślin.

 

Fot. 2. Adiuwanty szczególnie zwiększają skuteczność graminicydów (herbicydów zwalczających chwasty jednoliścienne).

W naszym portfolio znajdziemy środek Nixon 50 SG jak i Rimel 25 SG. Obydwa produkty zostały dokładnie przebadane z różnymi adiuwantami pod kątem zwiększenia skuteczności ich działania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa dla kukurydzy. Dla obydwu produktów, zarówno solo jak i stosowanych w technologii, najlepszym adiuwantem okazał się Asystent+. Dlatego też kupując preparaty Rimel i Nixon, zawsze otrzymują je Państwo w pakiecie z tym adiuwantem.

Polecane produkty