Dlaczego warto dodawać adiuwanty do zabiegów herbicydowych w kukurdyzy?

Jak wskazuje łaciński źródłosłów (czasownik adiuvare oznacza „pomagać, wspierać”), adiuwanty to substancje pomocnicze, zawarte w środkach ochrony roślin lub do nich dodawane, które poprzez zmianę właściwości fizycznych cieczy zwiększają skuteczność działania preparatów.

Fot. 1. Adiuwanty – badanie wpływu różnych adiuwantów na zwalczanie komosy białej przez Rimel 25 SG.
Oipsy na donicach
1. Kontrola
2. Rimel 25 SG z testowanym adiuwantem I
3. Rimel 25 SG + Asystent+
4. Rimel 25 SG z testowanym adiuwantem III
5. Rimel 25 SG bez adiuwantu

Nie można wszystkich adiuwantów zakwalifikować do jednej grupy, ponieważ dosyć istotnie różnią się składem. Inny adiuwant będzie najodpowiedniejszy do np. herbicydów z grupy sulfonylomoczników, a inny do insektycydów. Badając dostępne na rynku substancje o działaniu wspomagającym, jak i konkretne produkty, skupiamy uwagę na ich działaniu. Dobieramy je w taki sposób , aby uzyskać maksymalną skuteczność zastosowanych zabiegów ochrony roślin.

 

Fot. 2. Adiuwanty szczególnie zwiększają skuteczność graminicydów (herbicydów zwalczających chwasty jednoliścienne).

Trzy lata temu wprowadziliśmy na rynek herbicyd Rimel 25 SG. Dwa lata temu poszerzyliśmy portfolio o środek Nixon 50 SG. Obydwa produkty zostały dokładnie przebadane z różnymi adiuwantami pod kątem zwiększenia skuteczności ich działania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa dla kukurydzy. Dla obydwu produktów, zarówno solo jak i stosowanych w technologii, najlepszym adiuwantem okazał się Asystent+. Dlatego też kupując preparaty Rimel i Nixon, zawsze otrzymują je Państwo w pakiecie z tym adiuwantem.

Polecane produkty