Doglebowa ochrona herbicydowa rzepaku jesienią

Kiedy w uprawie rzepaku ozimego zastosować herbicydy, aby ich skuteczność była najwyższa? Odpowiedź jest jedna – bezpośrednio po siewie. Warunki jesienne w latach 2015 i 2016 udowodniły, że nawet przy niskiej wilgotności gleby (susza), skuteczność zabiegów doglebowych jest bardzo wysoka i zdecydowanie przewyższa zabiegi nalistne.

Substancje doglebowe działają silniej na chwasty, i dają możliwość skutecznej poprawki przy niepełnej skuteczności wynikającej np. z przesuszenia gleby. W warunkach długotrwałej suszy radzimy, by zabieg wykonywany był późnym wieczorem lub nawet nocą. Wykorzystamy wtedy pojawiającą się rosę, która ułatwi związanie substancji aktywnej z glebą.

Najlepsze rezultaty dają zabiegi doglebowe wykonywane do 3 dni po siewie, które niszczą konkurencję chwastów już od samych wschodów. Podczas wyboru metody oraz preparatów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stan zachwaszczenia plantacji (jakie chwasty występują) oraz stopień zachwaszczenia (nasilenie poszczególnych gatunków chwastów). Przedstawiamy cztery zróżnicowane warianty ochrony doglebowej rzepaku, tak aby sprostać Państwa wymaganiom i znaleźć rozwiązanie najlepsze dla każdej plantacji.

1 / OPCJA DOGLEBOWA

Spośród wszystkich przebadanych w ostatnich latach rozwiązań herbicydowych wariant ten jest jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych dla uprawy rzepaku ozimego. Napropamid, jeden ze składników herbicydu Devrinol Top 375 CS, to substancja aktywna o silnym działaniu na komosę, chwasty rumianowate czy rdesty.

 

2 / OPCJA DOGLEBOWA

Najbardziej kompletne rozwiązanie herbicydowe. Uzupełniające działanie aż sześciu substancji aktywnych jest gwarancją najwyższej skuteczności zwalczania wszystkich chwastów, m.in. przytulii czepnej, maków polnych, fiołka polnego, chabra bławatka, maruny bezwonnej, komosy białej, bodziszka drobnego, tasznika pospolitego i tobołków polnych.

 

3 / OPCJA DOGLEBOWA

Wariant ochrony, który zawiera wszystkie najpopularniejsze substancje czynne stosowane do zwalczania chwastów w rzepaku, tj. chlomazon i metazachlor oraz trójskładnikowy Navigator 360 SL. Chlomazon występuje w formulacji bezpieczniejszej dla roślin rzepaku, tj. formulacji mikrokapsuł (CS), dzięki której jest mniej agresywny niż dotychczasowe herbicydy.

 

4 / OPCJA DOGLEBOWA

Rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się na polach o małej presji chwastów i dobrej agrotechnice. Zabieg celnie zwalcza przytulię czepną, gwiazdnicę pospolitą, jasnoty i chwasty rumianowate. Planowaną dawkę należy dostosować do spodziewanej liczby chwastów oraz struktury i klasy gleby.

 

Co roku sprawdzamy skuteczność wielu mieszanin herbicydowych

 


Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.