FIOŁEK POLNY. Obniża plon upraw zbóż. Czym i jak go zwalczyć?

Fiołek polny stanowi największe zagrożenie w zbożach ozimych. Fiołki są zaliczane do chwastów niskiego piętra. Mocno konkurują z rośliną uprawną na staracie wegetacji, który pokrywa się ze wschodami zbóż. Chwast ten ma tendencję do masowych wschodów. To dlatego w uprawach pszenicy na jednym metrze kwadratowym często wyrasta 200-300 roślin tego uciążliwego chwastu. Dodatkowo chwast ten, choć nie jest rośliną ozimą, jest odporny na niskie temperatury, a więc dobrze zimuje, szczególnie, że w ostatnich latach zimy są dla chwastów tego typu łaskawe. Wiosną, gdy na dobre rusza wegetacja, potrafią rosnąć szybko, dominując uprawy pszenicy, pszenżyta, żyta czy innych zbóż.

Czym i jak dobrze usunąć fiołka?

Zwalczanie fiołków jest trudne, bo chwast należy do dość odpornych na działanie herbicydów. Częsty brak efektu chwastobójczego popularnych na rynku środków ochrony roślin jest frustrujący dla rolnika. Częściowo wynika to z uodpornienia kolejnych pokoleń fiołka, efektu stosowania co roku tych samych substancji aktywnych zwalczających chwasty dwuliścienne. Czasem jest to natomiast skutek wynoru nieodpowiedniej metody i nieskutecznego preparatu. 

Najskuteczniej zwalczyć chwasty jesienią

Nie jest tajemnicą, że w zbożach ozimych warto zwalczać chwasty już jesienią, a przede wszystkim jesienią najlepiej przystąpić do walki z fiołkami. Ponieważ fiołek to gatunek dobrze przetrzymujący w niskich temperaturach, potrafi przezimować lepiej niż zboża. Przeciwdziałać masowym wschodom fiołka można, wykonując zabiegi doglebowe lub wczesne powschodowe. W Chemirolu od lata badamy efektywność jesiennych zabiegów herbicydowych, niezbicie dowodząc, że technologie chwastobójcze najskuteczniej działają właśnie wtedy. Dobranie skutecznych metod jesiennych ułatwi lektura artykułu: OCHRONA HERBICYDOWA ZBÓŻ - RAPORT Z BADAŃ ŚCISŁYCH

Sybskrybuj AR - i dowiedz się więcej o efektywnych sposobach radzenia sobie z agrotechniką upraw rolniczych.

Jak usunąć chwasty wiosną?

Zwalczanie fiołka polnego w zabiegach wiosennych jest możliwe. Wiosną dobrze sprawdzi się popularny tribenuron metylu, choć jest składnikiem ponad 30 występujących na rynku środków ochrony roślin preparatów, najlepiej sprawdzi się w nowoczesnej formulacji SG, łatwo rozpuszczalnej i niezwykle skutecznej. Polecamy zakup środka Tiben Super 50 SG. Tribenuron można aplikować w stosunkowo niskiej temperaturze, co jest zaletą tego preparatu. Polecić możemy rozszerzenie stosowania tribenuronu o fluroksypyr w zestawie herbicydów Triben Super 50 SG | Galaper 200 EC. Dzięki efektowi synergii, dobre właściwości tribenuronu i skuteczność na różne gatunki chwastów dwuliściennych takiej mieszaniny znacznie poprawi się. 

NAJLEPSZY WARIANT

Najlepszym sposobem kompleksowego rozwiązania problemu fiołka na polu jest zastosowanie wydajnej i stosunkowo taniej mieszaniny fabrycznej tribenuronu metylu z metsulfuronem metylu i florasulamem. Preparat Fundamentum 700 WG najlepiej działa łącznie z adiuwantem. Jego substancje aktywne wspierają się w zwalczaniu fiołka, co przynosi potrzebny efekt synergii i pozwala uniknąć udopornienia.

Wcześnie zwalczony fiołek nie stanowi zagrożenia dla ozimin
Wcześnie zwalczopny fiołek polny jest skutecznie usuwany z pola i nie stanowi zagrożenia dla ozimin. Polecamy zabiegi doglebowe i wczesnopowschodowe w uprawach zbóż ozimych i pszenicy ozimej
Charaktersytyczne kwiaty fiołka polnego to zmora rolników
Charakterystyczne kwiaty fiołka polnego to zmora rolników, którzy dostrzegą je na swoich polach pszenicy.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Polecane produkty