HERBICYDY ZBOŻOWE. Co stosować jesienią?

Profesjonalni agronomowie uprawiający zboża ozime muszą stosować się do wielu zasad współczesnej agrotechniki. Najważniejsze działanie już wczesną jesienią to zwalczanie chwastów. Nie jest to jednak tak łatwe i oczywiste jak może się wydawać, a jest jednak bardzo istotne.

Dlaczego jesienny oprysk herbicydowy jest tak ważny?

Chwasty w zbożach ozimych najbardziej wrażliwe są na działanie herbicydów w początkowej fazie wzrostu. To właśnie dlatego jesienne opryski są tak ważne i dają tak spektakularne efekty. Wiele chwastów rośnie na tyle szybko, że już jesienią zostają przekroczone progi ekonomicznej szkodliwości. Te chwasty są najbardziej niebezpieczne, a przykładem takich jest miotła zbożowa czy przytulia czepna. Już kilka jednostek chwastu na metr kwadratowy może być szkodliwe dla zbóż.

Przytulia czepna- groźny chwast jesienią w uprawie zbóż. 

 

Chwasty jako rośliny silnie konkurujące z młodymi siewkami powodują, że te narażone są na wiele czynników stresowych.

W ostatnich latach mamy do czynienia z jesiennymi suszami. Brak wody to ogromny stres dla roślin. Dodatkowo konkurowanie jeszcze o światło i składniki odżywcze to tylko dodatkowy wysiłek. Należy pamiętać także o tym, że nie wiemy jak długo potrwa zima, jak ciężkie warunki mogą być na polu wiosną i kiedy przyjdzie nam ponownie zadbać o nasze zboża.

Zachwaszczone łany łatwiej padają ofiarą chorób grzybowych, tracą odporność i wigor.

Uprawy bez konkurencji chwastów lepiej się rozwijają i dzięki temu lepiej wchodzą w okres zimowego spoczynku. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększenie zimotrwałości, ułatwienie wiosennego startu wegetacji oraz w konsekwencji na wyższy plon.  

 

Skuteczny oprysk herbicydowy jesienią

Aby zwalczenie chwastów okazało się skuteczne należy wybrać odpowiedni moment oraz odpowiedni preparat zwalczający. Należy określić fazę rozwojową chwastu i uderzyć w niego z całą mocą.

Skuteczność zabiegu zależy od wielu czynników. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • Wybór herbicydu - substancja czynna, mechanizm działania
  • Faza wzrostu chwastu
  • Warunki temperaturowe powietrza w momencie oprysku i kilka dni po
  • Wilgotność
  • Siła wiatru

Ważne aby także cały czas monitorować swoje uprawy oraz występowanie chwastów. Pamiętajmy, że  zboża jesienią w przeciwieństwie do chwastów rosną zdecydowanie wolniej. Pomóżmy im, lustrujmy nasze pola. Brak obserwacji pola może skończyć się ogromnym zachwaszczeniem i stratami, których już nie da się nadrobić.

Ryzyko oprysków wiosennych

Niezależnie od powyższych czynników w przypadku oprysku jesiennego łatwiej jest osiągnąć czyste pole niż w przypadku zabiegów wiosennych.

Jesienią można go zdecydowanie precyzyjniej zaplanować.

Wiosna może zaskoczyć nas warunkami atmosferycznymi. Roztopy śniegu, intensywne opady, niskie temperatury, podmokłe podłoże – to wszystko może nam uniemożliwić wjazd w pole ciężkim sprzętem, a co za tym idzie chwasty będą się rozwijały w najlepsze, a ich ilość będzie robiła się niebezpiecznie duża. Pogoda wiosną bywa naprawdę kapryśna.

Zabieg wiosenny powinien być ewentualnie już tylko korektą tego co wykonaliśmy jesienią.

Jakie preparaty chwastobójcze zastosować jesienią?

Pamiętajmy aby kupować tylko oryginalne preparaty i tylko ze sprawdzonych źródeł. Mamy wtedy gwarancje skutecznego i bezpiecznego oprysku.

Dobrze jest używać środków o szerokim spektrum działania oraz stosować naprzemiennie różne preparaty. Jest ich całkiem sporo do wyboru:

RASSEL 100 SC

  • Środek zawiera substancję czynną florasulam z grupy triazolopirymidyn należącą do inhibitorów syntazy acetylomleczanowej (ALS).
  • W roślinie powoduje zahamowania syntezy aminokwasów odgałęzionych, a tym samym prowadzi do zaburzeń w biosyntezie białek.
  • Środek pobierany jest przez liście chwastów, a następnie szybko przemieszczany w całej roślinie. Wkrótce po zabiegu hamuje wzrost i rozwój chwastów.
  • W warunkach optymalnych, to jest podczas ciepłej i wilgotnej pogody widoczne efekty działania środka są szybkie - całkowite zniszczenie chwastów następuję po 7-10 dniach. Natomiast w warunkach niskich temperatur (około 4oC) całkowite zniszczenie chwastów wrażliwych następuje po około 3 tygodniach.
  • Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2-6 liści.

 Zastosowanie:

Pszenica ozima

Termin stosowania: środek stosować od fazy 3 liścia do fazy pierwszego kolanka (BBCH 13 31).

Pszenżyto ozime

Termin stosowania: środek stosować od fazy krzewienia do fazy pierwszego kolanka (BBCH 24-31).

 

GALMET 20 SG

GALMET 20 SG jest selektywnym herbicydem o działaniu systemicznym. Środek pobierany jest poprzez liście oraz korzenie roślin i szybko przemieszczany w całej roślinie. Wstrzymuje całkowicie lub ogranicza wzrost i rozwój chwastów wkrótce po zabiegu. Pełny efekt chwastobójczy środka widoczny jest po upływie 2 - 4 tygodni od zastosowania.

Zabieg w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym:

Środek stosować w fazie krzewienia, najpóźniej w fazie 1-go kolanka. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek na młode, intensywnie rosnące chwasty.

W celu podniesienia skuteczności zwalczania chwastów średnio wrażliwych i średnio odpornych (chaber bławatek i przytulia czepna) oraz w warunkach niesprzyjających działaniu środka GALMET 20 SG (susza, niska temperatura) zaleca się dodawanie do zbiornika opryskiwacza środka wspomagającego ASYSTENT 90 EC

CEVINO 500 SC

Środek pobierany jest głównie przez korzenie i hypokotyl kiełkujących chwastów. Pozostaje aktywny w glebie przez wiele tygodni po zabiegu co powoduje utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej również w późniejszym okresie. Wysokiej skuteczności środka sprzyja optymalna wilgotność gleby. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub krótko po ich wschodach, w fazie siewek.

Stosujemy jesienią przedwschodowo w dawce 0,3 l/ha

lub powschodowo od fazy pierwszego liścia do początku krzewienia zboża (BBCH 11-20).

SAPER 500 SC

SAPER 500 SC pobierany jest głównie poprzez liście oraz częściowo przez korzenie chwastów. Działaniu środka sprzyja optymalna wilgotność gleby. Największy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub krótko po ich wschodach, w fazie siewek.

Zabieg w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym, wykonywać w fazie od 4 liścia do końca wegetacji jesiennej, ale nie później niż do końca fazy 3 węzła krzewienia (BBCH 14-23).

Polecane produkty