MAK POLNY - skuteczny oprysk

Chabry, maki i stokrotki… kto z nas nie potrafi tego zanucić. Jednak nie zawsze te rośliny mają miły i pozytywny wydźwięk jeżeli w grę wchodzą nasze uprawy.

Charakterystyka maku polnego

Mak polny – urocza roślina o wysokości do 90 cm. Łodyga jest prosta, przeważnie pojedyncza lub z bocznymi przyrostami. Cała pokryta jest gęstą szczeciną włosków. Liście wyrastają już u nasady i są ząbkowane, mogą kojarzyć się z liśćmi paproci. Płatków maku polnego nie pomylimy z niczym innym: czerwone, przechodzące w pomarańczowe, z czarna plamka od strony wewnętrznej, okrągłe, gładkie i delikatne. Średnica kwiatu wynosi ok 9 cm. Środek maku polnego to czarne gniazdo. Makowi polnemu nie przeszkadzają niskie temperatury, a nasiona długo zachowują możliwość skiełkowania. Mak polny zaczyna kwitnąc pod koniec wiosny. Stan kwitnienia rośliny utrzymuje się do 30 dni.

Mak polny, wczesna faza rozwojowa chwastu
Mak polny zachwaszcza głównie uprawy zboża ozimego, pszenicy i żyta. Niezwalczany mocno konkuruje o wode i składniki pokarmowe.

Występowanie

Mak polny porasta cały obszar kraju. Jest rośliną bardzo mało wymagającą i rośnie na każdym podłożu. Najbardziej lubi jednak mocno przepuszczalne gleby, dość suche i o średniej zawartości składników pokarmowych. Stojąca woda to jego wróg. Mak polny nie stroni od słońca i chętnie porasta takie stanowiska. Spotkamy go także przy każdej drodze ponieważ jest odporny na zanieczyszczenie środowiska i spaliny samochodowe.

Mak Polny- ozdoba ogrodu i składnik apteczki

Mak polny choć u nas zaklasyfikowany jako chwast w roślinach uprawnych, przez wielu traktowany jest jako kwiat zdobiący ogrody. Porasta nie jedną rabatę, a wiele odmian jest wręcz poszukiwanych przez ogrodników zbierających coraz to nowe gatunki kwiatów.

Mak polny ma także sporo właściwości leczniczych. Ususzone płatki maku polnego mogą posłużyć do wytworzenia syropów, naparów, barwników. Hodowanie maku w celu farmaceutycznym czy kosmetycznym podlega regulacją prawnym.

Odchwaszczamy uprawy z maku polnego

W związku z tym, że nasiona maku polnego mogą leżakować w glebie nawet długie lata, a niskie temperatury nie są dla nich żadną przeszkodą, możemy być pewni, że chwast ten będzie nawiedzał nasze pola co roku, a nawet dwa razy w sezonie: wiosną i jesienią. Mak polny zachwaszcza głównie zboża ozime, głównie pszenicę i żyto ale także rośliny okopowe.

Warto pomyśleć o jego zwalczeniu już jesienią kiedy nasiona znajdują się jeszcze w ziemi. Stosujemy wówczas preparaty chwastobójcze doglebowe. Zdecydowanie zmniejsza to wysyp maku polnego wiosną. Mak polny staje się dużym problemem kiedy jego ilość na metr kwadratowy przekroczy 12 sztuk na metr kwadratowy. Nie warto jednak czekać do tego momentu ponieważ będzie nam trudno opanować tak krytyczną sytuację. Polecamy szereg preparatów do wiosennych i jesiennych oprysków.

Zwalczanie maku polnego w zbożach ozimych

W pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym mak polny usuniemy przy pomocy środka Triben Super 50SG. Oprysk wykonujemy wiosną po ruszeniu wegetacji. Dla zwiększenia skuteczności możemy użyć preparatu w mieszaninie z preparatem Galaper 200EC. Niezawodnie po ruszeniu wegetacji zadziała także herbicyd Galmet 20SG lub Toto 75SG. Działanie Toto 75SG zwiększymy stosując go łącznie z preparatami: Fenoxinn 110EC i Galaper 200EC lub Galaper 200EC i chlorotoluron 500SC lub sam Galaper 200EC

W życie ozimym pomocny przy zwalczaniu maku polnego okaże się Galmet 20SG. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek na młode, intensywnie rosnące chwasty.

W zbożach ozimych polecimy także Fundamentum 700WG, który nie ma sobie równych jeśli chodzi o zakres działania. Stosujemy od początku fazy krzewienia.

Zwalczanie maku polnego w zbożach jarych

W jęczmieniu jarym używamy Tribenu Super 50SG od początku fazy krzewienia. Działanie można zwiększyć adiuwantem Asystent+. O adiuwancie pamiętamy także przy stosowaniu Galmetu 20SG.

Bez adiuwantu zadziała za to Fundamentum 700WG- od początku fazy krzewienia.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Polecane produkty