Mszyca w rzepaku i pszenicy – jak się jej pozbyć szybko i skutecznie?

GDZIE WYSTĘPUJE MSZYCA I JAK JĄ ROZPOZNAĆ?

Mszyca jest z pewnością jednym z najbardziej rozpowszechnionych szkodników. Mają z nią problemy działkowcy, sadownicy, rolnicy oraz większość osób posiadających w domu rośliny ozdobne. Prędzej czy później staniemy oko w oko z tym owadem.

Mszyca jest malutkich rozmiarów, ma zaledwie 1-7 mm. Jej ciało to odwłok i głowa z czułkami. Odżywia się sokami z roślin. Wysysa go swoim aparatem ssącym z młodych pędów i liści. Wybiera też często rośliny delikatne jak kwiaty balkonowe czy róże ogrodowe.

Mszyca występuje w wielu kolorach: zielone, czarne, białe, czerwone. Wszystkie oddziałują szkodliwie na roślinę w ten sam sposób. Żerowanie hamuje wzrost oraz doprowadza do usychania liści, a nawet całych roślin. Mszyce przenoszą także z rośliny na roślinę choroby wirusowe.

Mszyca czarna ze skrzydełkami
Mszyca czarna ze skrzydełkami

Kiedy pojawia się mszyca pojawiają się także mrówki, które żywią się ich sokiem wydzielanym z odwłoka. Mogą one stanowić kolejny niechciany problem.

Można spróbować ograniczyć jej występowanie poprzez stosowanie naturalnych metod. Sadzenie uprawy właściwej naprzemiennie z roślinami, których mszyce nie lubią, a nie przepadają za tymi które mają intensywne zapachy: czosnek, cebula, aksamitka.

SPOSOBY ZWALCZANIA MSZYCY

Jeśli natomiast mszyca już obsiadła nasze uprawy należy zwalczać ją poprzez opryski. Jeśli areał na to pozwala można pokusić się o metody ekologiczne: oprysk z wyciągu z czosnku czy pokrzywy  da z pewnością pozytywny skutek.

Jeśli natomiast zajmujemy się gospodarstwem rolnym, a nie przydomowym ogródkiem musimy zastosować poważniejsze i silniejsze środki ochrony roślin. W przeciwnym razie mszyca stanie się prawdziwą plagą.

Owad nie jest trudny do zwalczenia ale pozostawiony bez naszej interwencji wyrządzi wiele szkód.

Zdecydowanie polecić możemy insektycydy takie jak:

Apis 200 SE:

  • szybko i skutecznie eliminuje szkodniki dzięki działaniu kontaktowemu i żołądkowemu
  • długotrwała ochrona upraw, chroni plantację przed kolejnymi nalotami szkodników
  • na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie
  • działa w szerokim zakresie temperatur
  • dzięki unikalnym właściwościom chemicznym jest on nieszkodliwy i bezpieczny dla pszczół oraz innych owadów zapylających

Delmetros 100 SC:

  • Świetnie sprawdzi się w zwalczaniu mszycy w kapuście głowiastej. Środek zastosować po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń, od fazy początku tworzenia się główki do fazy osiągnięcia przez główki typowej wielkości, kształtu i twardości

Pyrifos 480 EC

  • zwalcza szkodniki ssące oraz gryzące w uprawach rzepaku ozimego
  • charakteryzuje się potrójnym działaniem: kontaktowym, żołądkowym oraz gazowym
  • produkt atakuje układ oddechowy i nerwowy owadów
  • zapewnia długotrwałą ochronę nawet przez 10–14 dni od zabiegu

Polecane produkty