Intensywna ochrona rzepaku ozimego zakłada trzy zabiegi podczas wiosennej wegetacji. Technologia skierowana jest na plantacje, gdzie rzepak ozimy bardzo często uprawia się po sobie na tym samym polu, powodując duże zagrożenie ze strony patogenów powodujących choroby grzybowe.
Założeniem pierwszego zabiegu wiosennego w rzepaku ozimym jest:
W intensywnej ochronie plantacji rzepaku ozimego, drugi wiosenny zabieg grzybobójczy wykonuje się jeszcze przed kwitnieniem, w fazie tzw. zielonego lub żółtego pąka. W tym okresie stosujemy substancje, które charakteryzują się działaniem zarówno zapobiegawczym, jak i interwencyjnym przed najważniejszą chorobą tego okresu, jaką jest zgnilizna twardzikowa. Nieprawidłowa ochrona przed tym patogenem objawia się wyleganiem (obłamywaniem) łodyg rzepaku. Polecamy zastosowanie substancji aktywnej z grupy strobiluryn (azoksystrobina), która działa zapobiegawczo z substancją o silnym działaniu interwencyjnym i wyniszczającym, np. tebukonazol.
Intensywna ochrona rzepaku ozimego zakłada ostatni zabieg między fazą opadania płatków kwiatowych, a powstawaniem pierwszych łuszczyn. Zabieg ten ma na celu skutecznie niszczyć sprawców dwóch chorób:
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.