Ochrona grzybobójcza i regulacja pokroju roślin rzepaku jesienią

Jesień jest kluczowa z punktu widzenia rolnika, który chce osiągnąć wysokie plony rzepaku ozimego. W tym okresie roślina, wytwarzając głęboki system korzeniowy, przygotowuje fundamenty do intensywnego rozwoju wiosną, a rozwijając kolejne pary liści, „programuje” liczbę rozgałęzień bocznych, z których później wytwarza dodatkowy plon.

W początkowych miesiącach rozwoju rzepaku zazwyczaj największą uwagę poświęca się regulacji wzrostu, jednak równie istotne jest zabezpieczenie plantacji przed chorobami grzybowymi. Dotyczy to szczególnie stanowisk, na których rzepak sieje się bardzo często. Presja patogenów grzybowych, szczególnie sprawcy suchej zgnilizny roślin kapustnych, jak również wysokie temperatury powietrza, sprzyjają porażeniu roślin. Przedstawione poniżej technologie jesiennego prowadzenia plantacji rzepaku ozimego ochronią Państwa plantacje przed chorobami grzybowymi oraz pozwolą przygotować uprawę do odpowiedniego wejścia w spoczynek zimowy. 

Objawy suchej zgnilizny roślin kapustnych (fot

. Paweł Talbierz).

 


ROZWIĄZANIE 1

Porter 250 EC (0,4 l/ha)
Mepik 300 SL (0,5 l/ha)
Asystent+ (0,05 l/ha)


Opcja polecana na słabsze, wolno rosnące plantacje. Mocny zabieg grzybobójczy chroni przed suchą zgnilizną kapustnych i innymi chorobami, natomiast chlorek mepikwatu wpływa na pobudzenie rozwoju systemu korzeniowego.

ROZWIĄZANIE 2

Ambrossio 500 SC (0,4 l/ha)
Mepik 300 SL (0,5 l/ha)
Asystent+ (0,05 l/ha)

Najbardziej ekonomiczny wariant dobrej ochrony grzybobójczej połączony z prawidłową regulacją pokroju rzepaku. Sprawdzony na tysiącach hektarów od wielu lat.

 

ROZWIĄZANIE 3

X-Met 100 SL (0,3 l/ha)
Mepik 300 SL (0,5 l/ha)
Asystent+ (0,05 l/ha)

Opcja skierowana na plantacje intensywnie rosnące, które trzeba mocno i szybko wyregulować. Sytuacja ta szczególnie często spotykana w warunkach ciepłej jesieni oraz wczesnych siewów rzepaku. O ochronę
grzybobójczą dba X-met 100 SL, produkt zawierający metkonazol, substancję znakomicie znaną z ochrony rzepaku i innych upraw.

X-Met 100 SL (0,25 l/ha)
Ambrossio 500 SC (0,25 l/ha)
Mepik 300 SL (0,5 l/ha)
Asystent+ (0,05 l/ha)

Podwójna moc ochrony fungicydowej. Połączenie metkonazolu z tebukonazolem wzbogacone o Mepik 300 SL, który zadba o prawidłowy pokrój rośliny i przygotuje ją do zimowego spoczynku.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.


 

Polecane produkty