OCHRONA HERBICYDOWA RZEPAKU JESIENIĄ

Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym

Michał Filipowski, Innvigo sp. z o.o.

Rzepak to uprawa o dużym znaczeniu gospodarczym, której atrakcyjność wzrasta od paru lat w Polsce. Aby sprostać wymaganiom stawianym przez producentów rzepaku, należy od początku zadbać o prawidłową agrotechnikę: uprawę, nawożenie, siew, a szczególnie o ochronę herbicydową. Zwiększona ilość agrofagów na plantacji rzepaku potrafi wpłynąć niekorzystnie na przezimowanie roślin, a w efekcie mogą wpłynąć na spore obniżenie plonu. Optymalnym terminem do walki z zachwaszczeniem w rzepaku jest jesień. Argumentami przemawiającymi za odchwaszczaniem jesiennym jest ilość herbicydów dostępnych do użycia w tym terminie, spektrum zwalczanych chwastów oraz elastyczny termin do wykonania oprysków.

Oprysk na chwasty w rzepaku 

Kluczowe w ochronie herbicydowej rzepaku ozimego jest również dobór środków. Warto postawić na sprawdzone i skuteczne herbicydy na rzepak, które kompleksowo zwalczą najbardziej uciążliwe chwasty.

Jakie chwasty są najbardziej konkurencyjne dla rzepaku?

Najbardziej uciążliwie w okresie jesiennym są gatunki chwastów o szybkim i bujnym wzroście wegetatywnym, tj.: fiołek, gwiazdnica, przetaczniki, bodziszki, jasnoty. Szybko przechodzą okres rozwoju wegetatywnego i podczas długiej jesieni potrafią nawet zakwitnąć. Niezwalczane jesienią wytwarzają zwarte łany – silnie konkurują o zasoby stanowiska z rośliną uprawną. Szczególnie uciążliwe w okresie jesiennym są chwasty z rodziny kapustowatych, głównie: gorczyca polna, tobołki polne, tasznik pospolity, rzodkiew świrzepa i stulicha psia. Niedługo po siewie rzepaku wschodzą również chwasty zimujące, które ze względu na swój powolny rozwój jesienny prawdziwe zagrożenie stwarzają dopiero wiosną. Po ruszeniu wiosennej wegetacji chwasty tę kontynuują konkurencję z rośliną uprawną na polu, dlatego tak ważne jest ich zwalczenie jeszcze jesienią. Do tej grupy chwastów należą: chaber bławatek, mak polny, przytulia czepna czy rumianowate.

Strategie odchwaszczania rzepaku ozimego

Przed wyborem technologii odchwaszczania warto zapoznać się dostępnymi na rynku rozwiązaniami i dostosować je do swojej plantacji.

Najpopularniejsze obecnie systemy odchwaszczania w rzepaku ozimym jesienią możemy podzielić na:

  • doglebowy (przedwschodowy) – zabieg należy wykonać do 3 dni po siewie.

Substancje aktywne: napropamid, metazachlor, chlomazon.

Środki chwastobójcze na rzepak ozimy do stosowania w tym systemie: BARISTO 500 SC, BOA Pro 480 EC, SOILON.

  • nalistny (powschodowy) – zabieg wykonujemy nalistnie, po wschodach chwastów, na ogół w fazie BBCH 13-14 rzepaku ozimego.

Substancje aktywne: chlopyralid, pikloram, metazachlor.

Środki chwastobójcze na rzepak ozimy do stosowania w tym systemie: MAJOR 300 SL, ZORRO 300 SL, PIKAS 300 SL, ASYSTENT +.

obrazek

Herbicydy dostępne w ofercie Chemirol – opinie

Środki chwastobójcze na rzepak z oferty Chemirol posiadają liczne pozytywne opinie rolników, które potwierdzają ich wysoką skuteczność. To sprawdzone rozwiązania, które idealnie sprawdza się w ochronie rzepaku ozimego przed niekorzystnym wpływem chwastów jednoliściennych i dwuliściennych.

Gdzie kupić środki na chwasty w rzepaku od Chemirol? 

Herbicydy do ochrony rzepaku z oferty Chemirol dostępne są w punktach sieci sprzedaży na terenie całego kraju. Dane kontaktowe do poszczególnych punktów sprzedaży dostępne są w zakładce Kontakt.

Polecane produkty