Ochrona herbicydowa zbóż wiosną

Zboża to jedne z najważniejszych upraw rolniczych. Natomiast ich ochrona herbicydowa to bodaj najważniejszy element agrotechniki upraw zbożowych. Niezwalczone chwasty w pszenicy, pszenżycie, życie, jęczmieniu czy w innych gtaunkach zbóż konkurują z rośliną uprawną o wodę, światło, składniki pokarmowe czy przestrzeń, a przez to znacznie zmniejszają plon. Do ochrony zbóż przed chwastami przedstawiamy 3 sprawdzone systemy technologii ochrony oparte o trzy produkty Fundamentum 700 WG, Toto 75 SG, Galmet 20 SG. Odpowiednio dobrane w zestawy wyselekcjonowane produkty zwalczą wszystkie uciążliwe chwasty i rozwiążą problemy każdego pola. Ochrona upraw pszenicy nigdy nie była taka prosta.

ZWALCZANIE CHWASTÓW W PSZENICY I W INNYCH ZBOŻACH

OPRYSK NA PSZENICĘ I INNE ZBOŻA

Chwasty w pszenicy, pszenżycie, życie, jęczmieniu stanowią duże obciążenie dla uprawy. Na szcęście nasze herbicydy niszczą chewasty skutecznie i niezawodnie. Oczywiście najlepszym sposobem uchronienia się od zachwaszczenia jest użycie oprysku pszenicy ozimej dostosowanego do gatunków chwastów, uprawy i konkretnego pola. Porozmawiaj z Doradcą Klienta Chemirolu o dostosowaniu ich do swojego pola, zakup technologie ochrony herbicydowej Chemirol, wykonaj oprysk pszenicy ozimej lub innych gatunków zbóż i miej chwasty z głowy jak najszybciej i efektywnie.

 

1. System ochrony Fundamentum

A. // Bezlitosny w walce z chwastami dwuliściennymi

Unikatowe połączenie trzech mocnych substancji czynnych. Każda z nich zastosowana solo niszczy wiele chwastów. Stworzony w ten sposób herbicyd jest odpowiedzią na potrzeby gotowego rozwiązania o szerokim spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych w jednym produkcie. Trzy substancje czynne – tribenuron metylu, metsulfuron metylu i florasulam – zwalczą najpopularniejsze chwasty dwuliścienne w naszym kraju: fiołka polnego, chabra bławatka, przytulię czepną, bodziszka drobnego, mak polny, tobołki, taszniki i wiele innych. Praktyczną i przydatną cechą Fundamentum 700 WG jest wyjątkowo skuteczne działanie w szerokim zakresie temperatur.

 

B. // Bezwzględny niszczyciel chwastów

Uzupełnienie Technologii A o Fenoxinn 110 EC, stanowiący doskonałą odpowiedź na rosnący problem występowania
chwastów jednoliściennych. Rekomendowany szczególnie tam, gdzie oprócz dwuliściennych występują również chwasty jednoliścienne: miotła zbożowa, owies głuchy, wyczyniec polny. Stanowi ważny element w walce z biotypami miotły zbożowej odpornymi na sulfonylomoczniki. Jedno z niewielu rozwiązań na rynku zwalczających tak wiele chwastów z możliwością późnego zastosowania i zachowaniem bezpieczeństwa i wysokiej skuteczności. W celu uzyskania maksymalnej skuteczności produktu Fenoxin 110 EC
ważne jest dokładne pokrycie cieczą roboczą chwastów.
Dlatego warto stosować dysze drobnokropliste oraz wyższą z zalecanych dawek wody.

C. // Silna broń na chwasty w zbożach


Unikatowe połączenie trzech mocnych substancji czynnych. Każda z nich zastosowana solo niszczy wiele chwastów. Stworzony w ten sposób herbicyd jest odpowiedzią na potrzeby gotowego rozwiązania o szerokim spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych w jednym produkcie. Trzy substancje czynne – tribenuron metylu, metsulfuron metylu i florasulam – zwalczą najpopularniejsze chwasty dwuliścienne w naszym kraju: fiołka polnego, chabra bławatka, przytulię czepną, bodziszka drobnego, mak polny, tobołki, taszniki i wiele innych. Praktyczną i przydatną cechą Fundamentum 700 WG jest wyjątkowo skuteczne działanie w szerokim zakresie temperatur.
Dodatek produktu Yodo 100 OD pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego spektrum zwalczanych chwastów; w tym miotły zbożowej (podatnej na mechanizm ALS) oraz innych chwastów jednoliściennych. Ponadto jak wskazują wyniki badań substancja czynna jodosulfuron metylowy zawarta w preparacie Yodo 100 OD pozwala na kontrolowanie m.in. takich chwastów jak: życica trwała, życica wielokwiatowa czy wiechlina roczna. Jest to rozwiązanie rekomendowane do wczesnych zabiegów – tuż po ruszeniu wegetacji. Ponadto dzięki atrakcyjnej cenie możemy je zastosować również jako zabieg korekcyjny po jesiennych zabiegach.

Czytaj więcej o produkcie: Fundamentum 700 WG

 

 

2. SYSTEM OCHRONY TOTO

A. // NAJBARDZIEJ EKONOMICZNA NA RYNKU

Technologia ta charakteryzuje się wysoką skutecznością zwalczania najważniejszych gatunków chwastów w bardzo atrakcyjnej cenie. Zawiera 3 uzupełniające się substancje aktywne niszczące chwasty dwuliścienne oraz miotłę zbożową. Toto 75 SG zawiera dwie substancje aktywne w nowoczesnej formulacji SG – tifensulfuron metylu oraz metsulfuron metylu. Zwalczają one chwasty jednoi dwuliścienne. Jest jednym z najlepszych specjalistów w likwidacji przetacznika bluszczykowego. Rassel 100 SC zawiera florasulam, który eliminuje z plantacji m.in. chwasty krzyżowe, chwasty rumianowate, przytulię czepną.
Jednym z atutów tego produktu są niskie wymagania temperaturowe. Ze względu na korzystną cenę jest to opcja idealnie nadająca się również do poprawek po jesiennych zabiegach herbicydowych – szczególnie tam, gdzie miotła zbożowa nie została w pełni zniszczona.

 

B. // POPOULARNY I SILNY NA TRUDNE POLA

Niniejsze rozwiązanie to Technologia A rozbudowana o dodatkowy preparat. Opcja ta składa się z 4 substancji aktywnych o 3 różnych mechanizmach działania (dodatkowy mechanizm), z czego 2 wykazują bardzo dobre
działanie miotłobójcze. Dlatego rekomendujemy ją na plantacje o bardzo dużym nasileniu występowania miotły zbożowej. Ponadto substancja aktywna chlorotoluron zapewnia skuteczne działanie już w stosunkowo niskich temperaturach. Szerokie spektrum zwalczanych chwastów (patrz tabela na s. 24–25) przy użyciu kilku substancji aktywnych o różnych mechanizmach działania sprawia, że jest to bardzo mocna opcja na stanowiska o silnym zachwaszczeniu. Zabieg wykonujemy maksymalnie do końca fazy krzewienia zbóż.

 

 

C. //POGROMCA JEDNOLIŚCIENNYCH PROBLEMÓW

Technologia zawierająca bardzo ważny komponent – Fenoxinn 110 EC; jest to jedna z dwóch dostępnych na rynku substancji z grupy graminicydów możliwych do zastosowania w zbożach – fenoksaprop-P-etylu. Skutecznie zwalcza chwasty jednoliścienne nawet w zaawansowanych fazach rozwojowych zbóż. Niezawodny w zwalczaniu uciążliwych chwastów jednoliściennych – miotły zbożowej, wyczyńca polnego czy owsa głuchego. Polecana technologia zawiera łącznie 4 substancje aktywne o 3 różnych mechanizmach zwalczania chwastów. Bazą w zwalczaniu chwastów dwuliściennych są Toto 75 SG oraz Rassel 100 SC. Dodatkowym atutem opcji jest szerokie okno stosowania z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa dla rośliny uprawnej. W celu uzyskania maksymalnej skuteczności produktu Fenoxinn 110 EC ważne jest dokładne pokrycie chwastów cieczą roboczą. Dlatego warto stosować dysze drobnokropliste oraz wyższą z zalecanych dawek wody

 

 

3. SYSTEM OCHRONY GALMET/TRIBEN SUPER

A. //KULTOWY KLASYK W ZWALCZANIU CHWASTÓW DWULIŚCIENNYCH

Technologia zawiera dwa preparaty o uzupełniających się działaniach. Dzięki temu uzyskaliśmy opcję, która od lat zdobywa uznanie wśród plantatorów za szerokie spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych w bardzo atrakcyjnej cenie. Do wyboru są dwa produkty bazowe – Galmet 20 SG zawierający metsulfuron metylu (specjalista w zwalczaniu m.in. fiołka polnego, bodziszka polnego czy maruny nadmorskiej), Triben Super 50 SG (tribenuron metylu) polecany na stanowiska o dużej presji chabra bławatka, ostrożenia polnego oraz maku polnego. Ważnym dodatkiem jest Galaper 200 EC, który uzupełnia technologię o dodatkowy mechanizm działania, bardzo szybko niszczący takie chwasty, jak przytulia czepna czy jasnoty. Rozwiązanie idealne do zwalczania chwastów w uprawach jarych oraz jako korekta, bądź uzupełnienie po zabiegach jesiennych w zbożach ozimych. Opcja ta zyskała popularność dzięki szerokiemu oknu stosowania przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Oprysk w pszenicy

 

B. //WIOSENNY BESTSELLER O KOMPLEKSOWYM DZIAŁANIU

Uzupełnienie Technologii A o preparat doskonale zwalczający uporczywe chwasty jednoliścienne. Dodatek substancji czynnej – chlorotoluron – precyzyjnie niszczy wiosną m.in. miotłę zbożową (działa w niskich temperaturach). Opcja bezpieczna dla rośliny uprawnej i nie wnosząca ograniczeń w doborze roślin następczych. Rekomendujemy do stosowania wiosną po ruszeniu wegetacji do końca fazy krzewienia.

 

4. System ochrony Major

Zbożowy zestaw do zadań specjalnych

Substancja czynna obecna w produkcie Major 300 SL to chlopyralid. Wnika ona do chwastów i zaburza równowagę hormonalną, wpływa na proces oddychania i wydłużania się komórek roślinnych. Ta substancja czynna zwalcza między innymi takie chwasty dwuliścienne jak: maruna bezwonna, psianka czarna, rumian polny, rumianek pospolity, żółtlica drobnokwiatowa, mlecz polny, mlecz zwyczajny, ostrożeń polny czy w końcu chaber bławatek. Szczególnie polecana na stanowiska z bardzo dużą presją chabra bławatka oraz plantacje, na których mogą wystąpić biotypy odporne na mechanizm ALS. Dodatek do tego rozwiązania produktu Yodo 100 OD poszerza nam spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych oraz jednoliściennych. Ponadto niniejsza technologia ze względu na atrakcyjną cenę może być również wykorzystana do wiosennej korekty po jesiennych zabiegach


Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.


CHWASTY W pszenicy i innych zbożach

Pszenica to jedna z najważniejszych upraw na świecie. Ten gatunek plasuje się w czołówce produkcji różnego rodzaju zbóż, a poza tym jest jedną z najdawniejszych roślin uprawnych. Pszenica wywodzi się z rodziny wiechlinowatych. To rośliny, które wypuszczają liczne źdźbła - czyli krzewią się. Pszenica jest rośliną nasienną, jednoliścienną. Najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym wilgotnym. Niestety, potrzebuje żyznych gleb, a najlepiej rośnie tak, gdzie występuje znacznia zawartość wapna, próchnicy (humusu). Na całym świecie jest wiele odmian tej uprawy.

Okres wegetacji pszenicy pozwala podzielić tę uprawę na dwa typy: pszenicę ozimą i pszenicę jarą. Pszenica ozima jest bardziej ceniona przez plantatorów, bo jest w stanie wydać znacznie większy plon. Uprawa ta występuje w rejonach z łagodnymi zimami. Jej okres wegetacji dochodzi do ośmiu miesięcy. Pszenica ozima daje wysokie plony. To dlatego większość plantacji gatunku pszenicy to uprawy ozime. Natomiast pszenica jara rośnie na terenach cechujących się silnymi zimami, jest odporna na niskie temperatury i jej okres wegetacyjny jest o wiele krótszy. Dlatego wysokość jej plonów jest zdecydowanie niższa. Nowoczesne technologie upraw - w tym ochrona herbicydowa, ochrona fungicydowa, ochrona przed szkodnikami - pozwalają znacznie zwiększyć wydajność tej uprawy i podwyższyć plony.

Gatunek ten zupełnie jak inne rośliny uprawne narażony jest na żerowanie szkodników, ataki patogenów grzybów, niektontrolowany rozwój chwastów. W przypadku chwastów - w pszenicy ozimej i jarej występuje duża ilość niepożądanych roślin - zwanych segetalnymi - które szybko i łatwo wygrywają z rośliną uprawną i goszczą na jej polach. Najbardziej popularne gatunki chwastów w pszenicy ozimej w polskich uprawach tegozbożą to jasnota różowa, przytulia czepna, niezapominajka polna, miotła zbożowa, mak polny, samosiewy rzepaku, komosa biała, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, owies głuchy, żółtlica drobnokwiatowa. Przy tym są to gatunki bardzo uciążliwe, wymagające, by wykonać oprysk herbicydowy w pszenicy. Chwasty w pszenicy to powszechne zjawisko i duży problem polskich plantatorów. Szybko rozprzestrzeniają się, wpływając na kondycję upraw pszenicy i obniżają plon.

Nnależy postawić na jak najwcześniejszą walkę z chwastami. Na oprysk w pszenicy ozimej nie warto czekać do wiosny! Wtedy chwasty, które wykiełkowały jesienią - są silne. Zdązyły rozprzestrzenić sie na polu i na nim zadomowić. Rekomendujemy zakup herbicydów już zimą. Taki oprysk w pszenicy jeszcze przez zimą jest tez dalece skuteczniejszy - bo chwasty sa małe, a substancja aktywna herbicydu szybko przenika do wnętrza chwastów i niweluje je szybciej. To istotne, bo pszenica w czasie zimy pozbawiona światła, wody i składników niezbędnych jej do rozwoju ze względu na nieusunięte chwasty zimuje gorzej i jest bardziej podatna na mróz, a następnie, już na wiosnę, na patogeny chorób grzynowych i choroby wirusowe. Staje się po ziemi znacznie osłabiona - i wydaje niższy plon. Na szczęscie w Chemirolu polecamy opryski herbicydowe przeznaczone do stosowania nie tylko jesienią, ale także wiosną - już w rozwiniętej fazie zachwaszczenia pola. Polecamy takie dawki preparatu i takie mieszanki herbicydów, aby były to skuteczne rozwiązania. Obecnie można zakupić w Chemirolu wiele gotowych mieszanek substancji czynnych herbicydów przygotowanych przez producenta środków ochrony roślin Innvigo, co zapewnia ich doskonałą skuteczność. Można także decydować się na mieszanie środków samemu pod okiem naszych Doradców Klienta. 

W ofercie Chemirolu znajdują się różnorodne herbicydy - preparaty dostosowane do zwalczania wszystkich najważniejszych chwastów jednoliściennych oraz chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych i jarych, w tym także opryski pszenicy ozimej. Nasze środki na chwasty można stosować w różnych okresach wzrostu zbóż - ponieważ mają wygodne i szerokie spektrum temperatur i szerokie okno stosowania w uprawach zbóż. Dla zwiększenia skuteczności herbicydu polecamy adiuwatny, które znacznie polepszają efekty stosowania herbicydów. W naszej ofercie znajdują się także środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania silnie rozprzestrzenionych chwastów.

Polecane produkty