Ostrożeń polny to podstępny chwast, który rozmanaża się bardzo szybko poprzez wyrastanie nawet z małego fragmnetu korzenia pozostawionego w glebie. Pobiera ogromne ilości wody i składników pokarmowych, których w konsekwencji może zabraknąć naszym uprawą.
Ostrożeń polny to bardzo niebezpieczny chwast. Wypatrujmy go z dużą dokładnością. Poprzez duże rozmiary i silny, rozbudowany system korzeniowy ostrożeń polny pobiera z podłoża ogromne ilości składników odżywczych, które powinny być przeznaczone dla uprawianej przez nas rośliny. Kradnie głównie azot, fosfor, potas, wapń, a także tak istotną wodę. Już 2 rośliny na 1 metrze kwadratowym mogą doprowadzić do spadku zbioru kukurydzy lub zboża o 15-20%. Szkodliwe dla uprawy jest już nawet 0,5 ostrożnia polnego na metr kwadratowy. Duże rozmiary chwastu zabierają także światło rozwijającym się uprawą i zagłuszają je.
Oprócz zwalczania chemicznego, do którego zaraz przejdziemy, możemy także posiłkować się działaniami mechanicznymi. Pomóc może wiosenne bronowanie lub podrywka. Koszenie łąk i nieużytków także ogranicza rozprzestrzenianie się tego chwastu. Dobre efekty przynosi również odpowiedni płodozmian.
Jesienią w fazie 3-4 liścia, a wiosną po ruszeniu wegetacji mieszaniną Major 300SL + Zorro 300SL lub Major 300SL + Zorro 300SL + Mezotop 500SC skutecznie pozbędziemy się niechcianego intruza i pozwolimy spokojnie rosnąć naszym uprawą.
Zabieg wykonywać preparatem Major 300SL wiosną od początku krzewienia do końca fazy krzewienia zboża. W zbożach ozimych ostrożeń polny jest także wrażliwy na oprysk preparatem Triben Super 50SG lub Toto 75SG - działamy zaraz po ruszeniu wegetacji lub Galmet 20SG w fazie krzewienia. Działanie każdego preparatu możemy wzmocnić preparatem Galaper 200EC, a Toto 75SG dodatkowo jeszcze Chlorotoluronem 500SC lub Fenoxinnem 110EC. Te preparaty i mieszaniny zapewnią nam spokój na dłuższy czas. Pozostańmy jednak czujni ponieważ ostrożeń polny może zaatakować w każdej chwili wyrastając z któregoś z niezniszczonych korzeni.
Zabieg wykonywać preparatem Major 300SL w fazie 2-4 liści buraka lub w sekwencji 3 zabiegów gdy pojawią się chwasty. Zabieg wykonujemy częściej słabszym stężeniem preparatu. Kosztuje nas to trochę więcej pracy ale efekt jest bardzo zadawalający.
Środek Triben Super 50SG stosować od początku fazy krzewienia do fazy pierwszego kolanka. Dobrze zadziała także z adiuwantem Asystent+. Galmet 20SG użyjemy w fazie krzewienia. Środki te możemy wzmocnić preparatem Galaper 200EC. Takie rozwiązanie spokojnie zniweluje wysyp chwastów w tym i ostrożnia polnego.
Ostrożeń polny to roślina wieloletnia. Może osiągać wysokość nawet do 1,5 metra przy sprzyjających warunkach. Część nadziemna rośliny to mocno rozgałęziona łodyga z włoskami przypominającymi pajęczynę. To jednak pod ziemią skrywa się prawdziwe zagrożenie- długi nawet do 7 metrów korzeń. Z nitki głównej wyrastają korzenie boczne, a z nich powstają kolejne, nowe rośliny. Ze względu na tak łatwe rozmnażanie o wiele więcej chwastów powstaje z korzenia niż z nasion, które kiełkują stosunkowo ciężko pomimo dużej ilości. Liście ostrożnia polnego są duże o najróżniejszym kształcie ale zawsze o ostrych, kolczastych brzegach. Z wierzchu liść jest gładki, pod spodem pokryty natomiast szarym meszkiem. Ostrożeń polny kwitnie od lipca do października różowym bądź fioletowym kwiatostanem przypominjącym jajowaty koszyczek. Kwiaty żeńskie wydzielają przyjemny aromat i są chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Ze względu na kolczaste liście i pierzasty kwiatostan ostrożeń polny często błędnie bywa mylony z ostem.
Ostrożeń polny to bardzo pospolity chwast. Można go spotkać właściwie w każdym środowisku: w lasach, na łąkach, nieużytkach, brzegach wód, na polach uprawnych w kukurydzy, zbożach, rzepaku, roślinach okopowych. Ostrożeń polny akceptuje podłoże przewiewne i suche ale także ciężkie i wilgotne, a nawet takie o dużym zasoleniu. Ma bardzo dużą łatwość przystosowania się do zaistniałych warunków.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.