PRZYTULIA CZEPNA. Jak zwalczyć przytulię w zbożach wiosną?

Przytulia czepna to jeden z trzech najgroźniejszych chwastach dwuliściennych w oziminach. Zaliczana do grupy chastów piętra wysokiego, które mogą wystawać ponad łan, wraz z chabrem bławatkiem czy makiem polnym sieją na polach pszenicy spustoszenie. Aby prawidłowo zwalczyć przytulię wiosną, należy dobrać skutecznyc herbicyd, a sam oprysk na chwasty przytulii wykonać jak najwcześniej. Prawidłowe zwalczanie przytulii to zawsze priorytet!

CZY PRZYTULIA SZKODZI W ZBOŻACH?

Absolutnie tak. Chwasty przytulii czepnej skutecznie konkurują od zasiewów ze zbożami o składniki pokarmowe, wodę, a w początkowym etapie również o światło. To sprawia, że nasza pszenica, żyto czy pszenżyto wchodzą w okres zimowy słabsze, a zatem bardziej podatne na mróz. Gdy tych niepożądanych roślin jest w polu bardzo dużo za pomocą chwytnej łodygi potrafią wspinać się po źdźbłach zbóż niczym po sznurku, zagłuszać roślinę uprawną, zanieczyszczać plon, a nawet spowodować wyleganie zbóż. Specjaliści określają próg ekonomiczne szkodliwości przytulii na 2 sztuki na m2. Ciekawe, że już tak niewielka ilość przytulii w łanie obniża plon o nawet 10-20%. Najskuteczniejsze zwalczanie przytulii to oprsyk herbicydowy, dlatego jeśli widzisz, że ten chwast występuje na polu, radzimy zakup odpowiedniego herbicydu.

OPRYSKI NA PRZYTULIĘ CZEPNĄ W ZBOŻACH NA WIOSNĘ

Polecamy trzy wiosenne strategie odchwaszczania pól, które są skuteczne nie tylko w przypadku przytulii, ale całej rodziny chwastów dwuliściennych i jednoliściennych. Opryski te wyeliminują uciążliwe chwasty piętra niskiego oraz wysokiego: fiołka polnego, bodziszka polnego, marunę nadmorską, chabra bławatka, ostrożenia polnego, mak polny, przytulię czepną, jasnoty, miotłę zbożową, tobołki, taszniki i wiele innych. Są to zalecenia na każdą kieszeń, a ich zakup okaże się dobrą inwestycją. 

SPOSÓB 1 - OPRYSK FUNDAMENTUM 700 WG

Premiera roku. Długo oczekiwany innowacyjny herbicyd Fundamentum 700 WG to unikatowe w Polsce połączenie trzech mocnych substancji aktywnych. Tribenuron metylu, metsulfuron metylu i florasulam - zastosowane solo niszczą wiele chwastów, a w połączeniu dają niespotykanie dotąd skuteczny oprysk odchwaszczający zboża ze wszystkich chwastów dwuliściennych, w tym z opisywanej tu przytulii czepnej. Jeśli do oprysku dodamy ponadto herbicyd Fenoxinn 110 EC stanowiący doskonałą odpowiedź na rosnący problem występowania chwastów jednoliściennych - zwalczymy także miotłę zbożową, owies głuchy, wyczyniec polny.

SPOSÓB 2 - POPULARNY HERBICYD TOTO 75 SG 

Preparat hebicydowy Toto 75 SG zawiera dwie substancje aktywne – tifensulfuron metylu oraz metsulfuron metylu. Choć jest w formie proszku, doskonale się rozpuszcza, bo przygotowano go w nowoczesny sposób - w formulacji SG. Zwalczy szereg chwastów jedno- i dwuliściennych. Gdy do oschwaszczania dodamy Galaper 200 EC, który zawiera fluroksypyr, wyeliminujemy z pola przytulię czepną – i to niezależnie od fazy jej rozwoju. Uwzględniając korzystną cenę, jest to opcja idealnie nadająca się również do poprawek po jesiennych zabiegach herbicydowych – szczególnie tam, gdzie miotła zbożowa czy przytulia czepna nie została w pełni zniszczona.

SPOSÓB 3 - KULTOWY KLASYK Z GALMET 20 SG

Stosowanie herbicydu Galmet 20 SG od lat zdobywa uznanie wśród plantatorów za szerokie spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych w bardzo atrakcyjnej cenie. Galmet 20 SG zawiera metsulfuron metylu i zapewnia odchwaszczanie dwuliściennych chwastów w oziminach i jarych. Galaper 200 EC uzupełnia zabieg herbicydowy o dodatkowy mechanizm działania. Dlatego całość przytulię czepną. Rozwiązanie idealne do zwalczania chwastów w uprawach jarych.

Młoda roślina przytulii czepnej

CHARAKTERYSTYKA PRZYTULII CZEPNEJ

Przytulia czepna to uciążliwy chwast piętra wysokiego. Oznacza to, że wyrasta ponad łan, czyniąc znaczne szkody w plonie. Najliczniej rośnie w zaroślach i na przydrożach, skąd masowo przenosi się na pola uprawne zbóż, roślin okopowych, rzepaku. Choć roślinom przytulii czepnej najbardziej odpowiadają gleby ciężkie i wilgotne, chwast ten ma tak dobre właściwości przystosowawcze, że szybko przystosowuje się do każdego pola. Jest to roślina jednoroczna, która kwitnie od czerwca do sierpnia, choć niektóre okazy potrafią kwitnąć aż do października. W zbożach szególne uzasadnienie ma nazwa samego chwastu: przytulia czepna w zbożach rozgałęzieniami pędów otacza źdźbła zbóż, utrudniając ich zbiór i zanieczyszcza plon, obniżąjąc jego jakość handlową.

WYGLĄD PRZYTULII

 

ŁODYGA przytulii czepnej jest ma długość od 0,3-1,5 metra. Otaczają ją haczykowate, dość sztywne włoski, które potrafią przyczepić się skutecznie i trwale roślin uprawnych. 

LIŚCIE przytulii czepnej wyrastają w sposób charakterystyczny wokół łodygi w liczbie 6-10 sztuk. Posiadają jeden nerw i opisane już w przypadku łodygi zadzierzyste włoski, które znakomicie czepiają się roślin zbóż czy rzepaku.

Liście przytulii czepnej

KWIATY tego chwastu są drobne i białe, występują licznie na każdym bocznym rozgałęzieniu łodygi.

OWOCE mają fioletowy kolor. Co ciekawe, wytwarzano z nich niegdyś substytut kawy.

GDZIE WYSTĘPUJE PRZYTULIA CZEPNA?

Na polach uprawnych rzepaku, zbóż (w tym pszenicy, pszenżyta, żyta, owsa, jęczmienia), buraków cukrowych, ziemniaków chwaty przytulii czepnej stanowią zagrożenie i konkurencję dla rośliny uprawnej. W tych uprawach przytulię czepną należy bezwzględnie zwalczać, a odchwaszczanie powierzyć skutecznym herbicydom.

Skuteczne opryski na przytulię dobierzesz dzięki naszym technologiom ochrony zbóż rzepaku przed chwastami:

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Polecane produkty