Chwasty trudne do zwalczenia reprezentuje m. in. rumian polny. Ten miły dla oka chwast jest bardzo szybko rozprzestrzeniającym się wrogiem naszych upraw. Występuje licznie właściwie na każdym polu. Rumian polny bo o nim mowa na szczęście daje się łatwo zniszczyć przy użyciu jednego wielu preparatów. Przyjrzyjmy mu się bliżej aby pożegnać go raz i porządnie na cały sezon.
Rumian polny to roślina jednoroczna występująca zarówno jesienią jak i wiosną. Jej wysokość sięga od 15 do 50 cm w zależności od stanowiska, gleby na jakiej rośnie oraz uprawy jaką zachwaszcza. System korzeniowy jest rozgałęziony, cienki, wrzecionowaty. Płatki rumianu polnego są białe, owalne natomiast środek żółty. Łodygi są sztywne, w przekroju okrągłe i delikatnie owłosione, wzniesione lub lekko pokładają się, zielone i rozgałęziające się u podstawy. Tuż nad ziemią zabarwione na czerwono. Rumian polny ma liczne, podwójnie pierzastodzielne, mięsiste liście koloru zielonego. Kwitnie od maja do października.
Rumian polny licznie występuje na ścierniskach i nieużytkach, preferuje uprawy żyta ozimego, roślin okopowych, rzepaku, kukurydzy, roślin strączkowych. Lubi gleby lekkie, kwaśne i bogate w azot, jego występowanie wskazuje na glebę ubogą w wapń.
Rumian polny zwalczany w uprawach rolnych w ziołolecznictwie używany jest do łagodzenia stanów zapalnych. Mimo, że nie posiada zapachu podobnego do siebie z wyglądu rumianku, ma właściwości odstraszające owady w uprawach rolnych.
Miły dla oka wygląd rumianu polnego może okazać się zgubny dla roślin uprawnych. Rumian polny mimo swojego delikatnego wyglądu, jest groźnym chwastem, szczególnie dla naszych upraw rosnących na słabszych glebach. Rumian polny bardzo szybko rośnie i rozwija się, tym samym pobiera z gleby duże ilości wody i składników pokarmowych, których może zabraknąć dla roślin o które dbamy. Szybko rozrastające się pędy rumianu polnego, utrudniają także dostęp światła do świeżo kiełkujących siewek innych roślin, utrudniając w ten sposób ich rozwój.
Zwalczanie rumianu polnego herbicydami nie jest zbyt trudne ponieważ jest to chwast stosunkowo wrażliwy na działanie wielu substancji czynnych.
Rumian polny w rzepaku ozimym możemy zniszczyć preparatami: Major 300SL- wiosną tuż po ruszeniu wegetacji, jesienią - tylko w mieszaninie z preparatem Zorro 300SL lub Zorro 300SL i Mezotop 500 SC
Rumian polny w pszenicy ozimej możemy zniszczyć przy pomocy herbicydu Major 300SL wiosną od początku krzewienia do końca fazy krzewienia zboża. Preparatem Galmet 20SG w fazie krzewienia. Działanie preparatu Galmet 20SG możemy wzmocnić produktem Galaper 200EC tworząc mieszaninę. Rumian polny zwalczymy także preparatem TOTO 75SG wiosną po ruszeniu wegetacji (zwalczy także starsze sadzonki rumianu polnego). Działanie możemy wzmocnić preparatem Galaper 200EC, Fenoxinn 110EC lub chlorotoluronem 500SC. Niezastąpiony okaże się do zwalczania rumianu polnego także nasz hitowy preparat Fundamentum 700WG - od fazy początku krzewienia do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego
Zabieg zwalczania rumianu polnego w buraku cukrowym możemy wykonać preparatem Major 300SL w fazie 2-4 liścia buraka lub w cyklu trzech zabiegów po pojawieniu się chwastów.
W tych uprawach rumian polny zwalczamy np. preparatem Galmet 20SG. Zabieg wykonać należy w fazie krzewienia. Polecamy także wypróbować niezawodny Fundamentum 700WG. W pszenżycie ozimym i życie ozimym skuteczny będzie także preparat TOTO 75SG. Pamiętajmy aby użyć go wiosną tuż po ruszeniu wegetacji.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.