SUCHA ZGNILIZNA ROŚLIN KAPUSTNYCH

Jest jedną z najgroźniejszych chorób atakujących rzepak - zarówno jesienią, jak i wiosną. Pierwsze objawy porażenia możemy dostrzec już jesienią. Na liścieniach, liściach, łodygach, czasami łuszczynach występują jasnobrunatne, owalne plamy z wyraźną lub mniej wyraźną obwódką. W środkowej części plamy widoczne są bardzo charakterystyczne czarne punkciki (piknidia). Silnie porażone liście przedwcześnie zamierają. Często dochodzi do zamierania całych roślin. Nasiona zbierane z porażonych łuszczyn zwykle też są porażone. Na siewkach wyrosłych z tych nasion występują poczernienia, które powodują obumieranie siewek (czarna nóżka). Jeżeli zauważymy porażenie roślin jesienią, należy wykonać zabieg grzybobójczy jeszcze przed zimą, najlepiej wybierając preparaty dobrze niszczące grzyba, np. BRASIFUN 250 EC.

Objawy na łodygach występują w postaci płaskich, rozległych, jasnobrunatnych plam, często z brunatną obwódką i piknidiami na powierzchni.

  • termin obserwacji: w momencie ruszenia wegetacji, w fazie formowania łodygi (BBCH 31-39),
  • faza rozwojowa: od 2 liści do pełni wykształcenia rozety,
  • próg ekonomicznej szkodliwości: 20% porażonych roślin,
  • warunki sprzyjąjące rozwojowi choroby: częste opady deszczu, monokultura uprawy rzepaku, uszkodzenia spowodowane żerowaniem szkodników, temperatura w zakresie 5-25°C.
Objawy suchej zgnilizny roślin kapustnych na liściach rzepaku, fot. Paweł Talbierz 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Polecane produkty