TASZNIK POSPOLITY. Skuteczne herbicydy w zbożach.

Tasznik pospolity jest bardzo niebezpiecznym chwastem porastającym uprawy zbóż. Wzrastając konkuruje o wodę i składniki pokarmowe. Jest jednak sporo herbicydów przy pomocy których szybko pozbędziemy się go z naszych pól. 

CZY TASZNIK POSPOLITY JEST GROŹNY DLA UPRAWY ZBÓŻ?

Tasznik pospolity jest niezwykle rozprzestrzenioną rośliną –chwastem. Przeważnie jednoroczny, mocno atakuje niemal wszystkie rodzaje upraw pożytecznych: rośliny strączkowe, okopowe, korzeniowe. Tasznik pospolity pomimo swojego niewinnego wyglądu, bo dorasta tylko do maksymalnie 20-60 cm i jest cienką ulistnioną łodygą wyrastającą z rozety liści, jest bardzo groźny. Z powodu silnego wzrostu konkuruje z uprawami zbóż o wodę i składniki odżywcze. Ponieważ tasznik pospolity wydaje kilka plonów rocznie kradnie wszystko co najlepsze w glebie od początku wschodów.

Tasznik pospolity mimo łagodnego wyglądu jest groźnym chwastem.

JAK MOGĘ SKUTECZNIE OPRYSKAĆ TASZNIKI POSPOLITE W ZBOŻACH ?

Tasznik pospolity jest chwastem trudnym do zwalczania. Aby skutecznie się go pozbyć musimy zadziałać środkami ochrony roślin zanim chwasty zdążą zawiązać i wysiać nasiona. Taszniki pospolite usuwamy nie tylko z pól ale także z terów do nich przyległych. Uważajmy także przy zakupie materiału siewnego aby był on wolny od nasion chwastów.

Jeśli chodzi o chemiczne zwalczenie polecamy:

W pierwszej kolejności nasz hitowy i niezawodny Fundamentum 700 WG. Fundamentum 700 WG zawiera tribenuron metylu, metsulfuron metylu i florasulam i bardzo dobrze odchwaszcza pola w uprawach: pszenica ozima, pszenica jara, pszenżyto ozime, pszenżyto jare, jęczmień jary. Fundamentum 700 WG to selektywny herbicyd o działaniu układowym, stosowany nalistnie. Najwyższą skuteczność działania uzyskuje się, stosując środek na młode, intensywnie rosnące chwasty (do fazy BBCH 16). Środek można stosować na wszystkich typach gleb, na których uprawia się zboża.

Jeśli samo Fundamantum 700 WG to za mało można zastosować go razem z Galaperem 200 EC i chlorotoluronem 500 SC

W uprawie zbóż jarych i ozimych Triben Super 50 SG  dawce 30g/ha. Tasznik pospolity to chwast wrażliwy na ten środek więc nie będzie problemu ze zwalczeniem. Substancja czynna środka pobierana jest przez liście i przemieszcza się do stożków wzrostu, gdzie hamuje podział komórek, wstrzymując wzrost i rozwój chwastów. Szybki rozkład herbicydu w glebie ogranicza pobierania go przez korzenie. Środek w zalecanych dawkach jest selektywny dla zbóż od fazy krzewienia do fazy 2. kolanka. Środek można stosować na wszystkich typach gleb, na których uprawia się zboża.

Równie skuteczny będzie Galmet 20SG Środek pobierany jest poprzez liście oraz korzenie roślin i szybko przemieszczany w całej roślinie. Wstrzymuje całkowicie lub ogranicza wzrost i rozwój chwastów wkrótce po zabiegu. Pełny efekt chwastobójczy środka widoczny jest po upływie 2 - 4 tygodni od zastosowania.

Zarówno Galmet 20 SG jak i Triben Super 50 SG można stosować w mieszaninie z Galaperem 200 EC w celu podniesienia skuteczności.

W zbożach ozimych możesz również zadziałać preparatem Toto 75 SG. Środek pobierany jest poprzez liście oraz częściowo przez korzenie roślin i szybko przemieszczany w całej roślinie. Wstrzymuje całkowicie lub ogranicza wzrost i rozwój chwastów wkrótce po zabiegu. Pełen efekt chwastobójczy środka widoczny jest po upływie 2-4 tygodni od zastosowania. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek na młode, intensywnie rosnące chwasty, znajdujące się w fazie 2-6 liści właściwych. W warunkach ciepłej i wilgotnej pogody działanie środka Toto 75 SG jest szybsze, natomiast w warunkach niskich temperatur (około 6ºC) zniszczenie chwastów następuje po około 3 tygodniach. Środek zwalcza chwasty, gdy minimalna temperatura dobowa w ciągu 6 dni po wykonaniu zabiegu wynosi powyżej 5ºC.

Działanie preparatu Toto 75 SG można wzmocnić poprzez połączenie go z Galaperem 200 EC lub Galaperem 200 EC i chlorotoluronem 500 SC lub Galaperem 200 EC i Fenoxinnem 110 EC

 

TASZNIK POSPOLITY JEST LEKARSTWEM

Gdyby tasznik pospolity nie był dla naszych upraw taką udręką byłby świetnym lekarstwem na wiele dolegliwości. Jest on źródłem wielu witamin i soli mineralnych. Wchodzi także w skład preparatów wspomagających leczenie stanów zapalnych układu moczowego oraz ma działanie przeciwkrwotoczne. Jest rośliną jadalną. Możemy go dodać do sałatek czy surówek.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Polecane produkty