Tobołki polne są chwastem łatwo rozprzestrzeniającym się, występującym w całej Polsce. Szybko porastają nasze uprawy ale i szybko możemy je zlikwidować. Nie są uporczywe w zwalczaniu. Dostępny jest cały szereg preparatów wyniszczających tobołki polne. Przy wyborze kierujmy się rodzajem prowadzonej przez nas uprawy, zasobnością kieszeni i fazą wzrostu rośliny.
Jednoroczna roślina jara jak i ozima osiągająca wysokość do 30 cm wzrostu. Ze wzgędu na to, że jest rośliną właściwie całoroczną, może doskwierać uprawą polowym zarówno jarym jak i ozimym. Po zgnieceniu wydziela zapach czosnku. Łodyga tobołków polnych jest wzniesiona, nieokryta, rozgałęzia się ku górze w różnych kierunkach tworząc rozbudowaną strukturę. Drobne kwiatki zakwitają na dość długiej łodyżce. Liście są jasnozielone i zaobserwujemy ich dwa rodzaje: większe znajdujące się niżej, mniejsze wyżej, a kształtem przypominają serduszko. Kwitnie od kwietnia do września.
Pomimo, że tobołki polne nie osiąga spektakularnych rozmiarów mogą wyrządzić sporo strat na polach uprawnych ze względu na to, że rozmnażają się sprawnie i w ciągu roku mogą wydać nawet kilka pokoleń. Nasiona tobołków polnych potrafią leżeć kilka lat w ziemi nie tracąc zdolności kiełkowania. Tobołki polne są rośliną wskaźnikową gleb zasadowych. Zachwaszczają najróżniejsze uprawy na terenie całej Polski, najczęściej występują w roślinach okopowych, zbożach, kukurydzy oraz rzepaku. Porastają także przydroża, brzegi dróg, ogrody, śmietniska. Jeszcze jedno zagrożenie jakie niosą za sobą tobołki polne jest takie, że są one żywicielem i przechowalnią wielu szkodników i patogenów wywołujących: kiłę kapusty, śmietki kapuścianej, mszycy kapuścianej .Trujące dla bydła.
Z powodu dużego zagrożenia dla roślin uprawnych tobołki polne powinny być systematycznie niszczone. Oprócz działań ekologicznych typu dbanie o tereny przyległe do pola, unikania wysypywania nasion tobołka polnego na kompost, pilnowanie odpowiedniego pH gleby, trzeba także zastosować opryski chemiczne. Preparaty należy wybrać z aktualnego rejestru MRiRW i dostosować je do uprawy i fazy rozwojowej roślin. Tobołki polne są wrażliwe na wiele preparatów. My możemy polecić:
Triben Super 50SG: zadziała w zbożach ozimych, zbożach jarych. Środek stosować w zależności od roślin wiosną po ruszeniu wegetacji, w fazie krzewienia lub od początku fazy krzewienia do fazy pierwszego kolanka
Galmet 20SG zwalczy tobołki polne w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym. Środek stosować w fazie krzewienia. W warunkach niesprzyjających działaniu środka Galmet 20SG (susza, niska temperatura) zaleca się dodawanie do zbiornika opryskiwacza środka wspomagającego ASYSTENT 90 EC lub ASYSTENT +
Galaper 200EC: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime, jęczmień jary. Preparat stosujemy w zależności od uprawy po ruszeniu wegetacji lub w fazie krzewienia.
Toto 75SG: stosować w pszenicy ozimej, życie ozimym, pszenżycie ozimym- używać wiosną po ruszeniu wegetacji
Fundamentum 700WG: Stosujemy od początku fazy krzewienia w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie, pszenicy jarej, jęczmieniu jarym. Unikatowe połączenie trzech substancji aktywnych ma największą na rynku skuteczność oprysku na chwasty w zbożach spośród dostępnych w Polsce preparatów. Stosujemy zawsze z adiuwantem Asystent+
Kiedy tobołki polne nie sa dla nas zagrożeniem okazuje się, że mają także ciekawe zastosowanie w kuchni. Mogą być przyprawą do wędlin, składnikiem sałatki, roztarte specyficznym rodzajem musztardy. Zasuszone znajdą miejsce w bukietach.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.