TOBOŁKI POLNE. Natrętne chwasty – jak z nimi wygrać?

Tobołki polne są chwastem łatwo rozprzestrzeniającym się, występującym w całej Polsce. Szybko porastają nasze uprawy ale i szybko możemy je zlikwidować. Nie są uporczywe w zwalczaniu. Dostępny jest cały szereg preparatów wyniszczających tobołki polne. Przy wyborze kierujmy się rodzajem prowadzonej przez nas uprawy, zasobnością kieszeni i fazą wzrostu rośliny. 

CZYM WYRÓŻANIAJĄ SIĘ TOBOŁKI POLNE ZACHWASZAJĄCE ZBOŻA?

Jednoroczna roślina jara jak i ozima osiągająca wysokość do 30 cm wzrostu. Ze wzgędu na to, że jest rośliną właściwie całoroczną, może doskwierać uprawą polowym zarówno jarym jak i ozimym. Po zgnieceniu wydziela zapach czosnku. Łodyga tobołków polnych jest wzniesiona, nieokryta, rozgałęzia się ku górze w różnych kierunkach tworząc rozbudowaną strukturę. Drobne kwiatki zakwitają na dość długiej łodyżce. Liście są jasnozielone i zaobserwujemy ich dwa rodzaje: większe znajdujące się niżej, mniejsze wyżej, a kształtem przypominają serduszko. Kwitnie od kwietnia do września.

Tobołki polne są prawdziwą plagą w uprawie zbóż.
Tobołki polne są prwdziwą plagą w uprawach zbóż.

GDZIE SPOTKAMY TOBOŁKI POLNE?

Pomimo, że tobołki polne nie osiąga spektakularnych rozmiarów mogą wyrządzić sporo strat na polach uprawnych ze względu na to, że rozmnażają się sprawnie i w ciągu roku mogą wydać nawet kilka pokoleń. Nasiona tobołków polnych potrafią leżeć kilka lat w ziemi nie tracąc zdolności kiełkowania. Tobołki polne są rośliną wskaźnikową gleb zasadowych. Zachwaszczają najróżniejsze uprawy na terenie całej Polski, najczęściej występują w roślinach okopowych, zbożach, kukurydzy oraz rzepaku. Porastają także przydroża, brzegi dróg, ogrody, śmietniska. Jeszcze jedno zagrożenie jakie niosą za sobą tobołki polne jest takie, że są one żywicielem i przechowalnią wielu szkodników i patogenów wywołujących: kiłę kapusty, śmietki kapuścianej, mszycy kapuścianej .Trujące dla bydła.

JAK ZWALCZAĆ TOBOŁKI POLNE?

Z powodu dużego zagrożenia dla roślin uprawnych tobołki polne powinny być systematycznie niszczone. Oprócz działań ekologicznych typu dbanie o tereny przyległe do pola, unikania wysypywania nasion tobołka polnego na kompost, pilnowanie odpowiedniego pH gleby, trzeba także zastosować opryski chemiczne. Preparaty należy wybrać z aktualnego rejestru MRiRW i dostosować je do uprawy i fazy rozwojowej roślin. Tobołki polne są wrażliwe na wiele preparatów. My możemy polecić:

Triben Super 50SG: zadziała w zbożach ozimych, zbożach jarych. Środek stosować w zależności od roślin wiosną po ruszeniu wegetacji, w fazie krzewienia lub od początku fazy krzewienia do fazy pierwszego kolanka

Galmet 20SG zwalczy tobołki polne w  pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym. Środek stosować w fazie krzewienia. W warunkach niesprzyjających działaniu środka Galmet 20SG (susza, niska temperatura) zaleca się dodawanie do zbiornika opryskiwacza środka wspomagającego ASYSTENT 90 EC lub ASYSTENT +

Galaper 200EC: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime, jęczmień jary. Preparat stosujemy w zależności od uprawy po ruszeniu wegetacji lub w fazie krzewienia.

Toto 75SG: stosować w pszenicy ozimej, życie ozimym, pszenżycie ozimym- używać wiosną po ruszeniu wegetacji

Fundamentum 700WG: Stosujemy od początku fazy krzewienia w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie, pszenicy jarej, jęczmieniu jarym. Unikatowe połączenie trzech substancji aktywnych ma największą na rynku skuteczność oprysku na chwasty w zbożach spośród dostępnych w Polsce preparatów. Stosujemy zawsze z adiuwantem Asystent+ 

TOBOŁKI POLNE- CIEKAWOSTKA 

Kiedy tobołki polne nie sa dla nas zagrożeniem okazuje się, że mają także ciekawe zastosowanie w kuchni. Mogą być przyprawą do wędlin, składnikiem sałatki, roztarte specyficznym rodzajem musztardy. Zasuszone znajdą miejsce w bukietach.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Polecane produkty