WAPNOWANIE GLEBY

Zmniejszenie kwaśnego odczynu pH gleby poprawia przyswajalności cennych składników pokarmowych,
również tych dostarczanych w nawozach, oraz zwiększa wielkość plonów – to podstawowe korzyści,
jakie możemy osiągnąć dzięki wapnowaniu pól uprawnych.


Na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo środków wykorzystywanych do wapnowania, niestety w większości ich słaba jakość nie pozwala na skuteczną regulację pH doprowadzając do strat związanych z uprawą. Nowoczesny producent rolny musi stawiać na najlepsze, sprawdzone produkty, które gwarantują mu opłacalność produkcji.

Jak wybrać optymalne środki do wapnowania gleby?

Kreda granulowana – gdy niezbędne jest efektywne i skuteczne odkwaszanie gleby

Stosowanie kredy granulowanej gwarantuje efektywny kontrolowany wzrost pH gleby, intensywną poprawę jej struktury oraz dostarczenie drogocennego wapnia roślinom. Kreda wysokiej jakości ma 100% reaktywności i rozpuszczalności, co przekłada się na jej maksymalną skuteczność. Rośliny praktycznie natychmiast mogą korzystać z minerałów znajdujących się w nawozie, czego efekty da się zauważyć w bardzo krótkim czasie po zastosowaniu kredy.

Bardzo dobra kreda granulowana charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością węglanu wapnia – przynajmniej na poziomie 95%. Aby kreda była łatwa w aplikacji przy użyciu dostępnych rozsiewaczy musi mieć niską wilgotność, na poziomie 4%. Optymalna granulacja mieści się w przedziale od 3 do 6 mm. Jedynie zaawansowane technologie produkcji i wysokiej jakości surowce gwarantują otrzymanie takich parametrów. W efekcie tego produkt posiada skuteczność kilkukrotnie wyższą w porównaniu do innych środków wapnujących. Popularnym i cenionym produktem tego typu na naszym rynku jest Wapniak Jurajski G oferowany przez firmę Agroliedmann.

Nawóz wapniowo-magnezowy – gdy glebie potrzeba dodatkowego odżywienia magnezem

Jeżeli wymagane jest nie tylko podniesienie pH gleby, ale także uzupełnienie deficytu magnezu powinniśmy zastosować skuteczny nawóz wapniowo-magnezowy. Wybierajmy taki, w którym znajduje się naturalny, aktywny magnez oraz wapń, gwarantujący prawidłowe odżywienie roślin łatwo przyswajalnymi minerałami.

Najlepsze efekty osiągniemy stosując nawóz o wysokiej rozpuszczalności, produkowany na bazie mączki dolomitowej Oczywiście im rozpuszczalność jest wyższa, tym szybciej nawóz działa, a tym samym skutecznie dostarcza magnezu oraz efektywnie reguluje poziom pH gleby. Właśnie te parametry decydują o tym, czy mamy do czynienia z nawozem magnezowym najwyższej jakości. W dobrym nawozie tego typu powinno się znaleźć minimum 30% tlenku wapnia i około 18-20% tlenku magnezu. Produkt powinien charakteryzować się bardzo niską wilgotnością i stabilną granulą zapewniając prosty i równomierny wysiew. Nawóz spełniający te wymagania umożliwia nam zastosowanie mniejszej dawki z gwarancją jej skuteczności. Wszystkie te parametry posiada nawóz wapniowo-magnezowy Dolomag G, produkt firmy Agroliedmann.

Informacje praktyczne:

  • Dawkowanie zawsze powinna poprzedzić dokładna analiza pH i składu gleby.
  • Roczny deficyt wapnia CaO i magnezu MgO, czyli ilości jakie bezwzględnie należy uzupełnić 500kg/h przy założeniu, że produkt jest w 100% rozpuszczalny.
  • Nawozy wapniowe powinniśmy stosować regularnie, mniejsze dawki, przynajmniej raz w roku.
  • Wapniowanie tzw. „akcyjne” dużymi dawkami, słabymi jakościowo nawozami raz na kilka lat nie ma praktycznego i ekonomicznego sensu.
  • Zwracajmy uwagę na naturalne i ekologiczne pochodzenie produktu.
  • Wymagajmy certyfikatów wydanych na podstawie wyników badań produktów (Certyfikat WE), a nie deklaracji producenta.
  • Unikajmy stosowania produktów niewiadomego pochodzenia i składu.