WYLEGANIE ZBÓŻ. Skuteczne preparaty do skracania.

Wyleganie zbóż to trwałe pochylenie się zbóż u podstawy źdźbła lub w  międzywęźlach. Mówiąc wprost wyleganie to przewrócenie się zboża. Każdy rolnik spotyka się z tym problemem, a my spróbujemy go omówić i zaproponować rozwiązania.

JAKIE SĄ CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE WYLEGANIU ZBÓŻ

Co roku marzymy o wysokich plonach i udanych zbiorach. Dbamy o nasze uprawy, pielęgnujemy je, doglądamy, dostarczamy coraz to lepszych składników odżywczych. Kłosy rosną duże, ciężkie, przepełnione plonem. Dla naszej kieszeni to bardzo dobrze ponieważ uzyskujemy spore zbiory z hektara ale tylko wtedy gdy nie dojdzie do tak przykrego zjawiska jak wyleganie. Nie wszystkie powody wylegania są jednak zależne w jakikolwiek sposób od rolnika.

RYS. 1 CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE WYLEGANIU ZBÓŻ

Czynniki sprzyjające wyleganiu zbóż

Jest jednak grupa powodów, które możemy eliminować dzięki zgłębianiu wiedzy rolniczej. Są to:

 • powody agrotechniczne: zła uprawa, zbyt gęsty siew, przenawożenie azotem, choroby podstawy źdźbła
 • genetyczne: wybieranie odmian podanych na tę przypadłość

Zaobserwować możemy dwa rodzaje wylegania:

 • Wyleganie źdźbłowe: występuje najczęściej w wyniku silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu. W efekcie źdźbła się przełamują. Z punktu widzenia stabilności rośliny ważne są: długość i średnica źdźbła, grubość jego ściany, zwalczanie chorób łodyg.
 • Wyleganie korzeniowe: występuje jako efekt długotrwałych opadów. Mokre kłosy i źdźbła stają się ciężkie, zaś rozmoknięta ziemia nie gwarantuje odpowiedniej stabilizacji dla korzeni. Istotne dla odpowiedniego utrzymania roślin w glebie są: długość źdźbła, spoistość gleby naruszonej przez opady, ilość drobnych korzeni i włosków oraz ich przyczepność do cząstek gleby.

JAK POMÓC ROŚLINOM ABY NIE PODDAWAŁY SIĘ WYLEGANIU? 

W pierwszej kolejności zalecamy pogłębiać wiedzę aby wyeliminować czynniki agrotechniczne.

 • Jako pierwszy krok w drodze do pozbycia się problemu wylegania zalecamy wybieranie odmian wykazujących cechy odporności na wyleganie.
 • Siejemy w odpowiednim terminie. Zboża siane nieco później mają krótsze źdźbła, a więc bardziej solidną podstawę do utrzymania kłosów. Siać rzadziej- odpowiednia ilość światła ma duży wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Z tego względu należy także odchwaszczać pola. Chwasty zabierają, szczególnie mniejszym roślinom, dostęp do odpowiedniego naświetlenia.
 • Należy zoptymalizować nawożenie azotem adekwatnie do dawek fosforu i potasu.
 • Stosujemy opryski grzybobójcze eliminując tym samym choroby źdźbła.

Warto także wiedzieć, że każda roślina wylega inaczej: żyto jest najbardziej wrażliwe na wyleganie w fazie kwitnienia, pszenica w fazie kwitnienia i w fazie pół ziarna, owies przed kłoszeniem, a jęczmień podczas kwitnienia i w fazie dojrzałości mlecznej.

Wiemy już kiedy siać, jak siać, jakie odmiany. Wiemy jak wyeliminowaliśmy przyczyny agrotechniczne, liczymy na sprzyjającą pogodę. Co jeszcze możemy zrobić aby uniknąć wylegania lub je zminimalizować?

SKUTECZNE SKRACANIE ROŚLIN

Dzięki zastosowaniu prostych sekwencji regulacyjnych możemy ograniczyć wpływ negatywnych czynników środowiska i nieprawidłowości w uprawie. Regulacja pokroju roślin ma kluczowe znaczenie podczas kształtowania wielkości oraz jakości plonu.

Fot. Wpływ stosowania regulatorów wzrostu na budowę źdźbła pszenicy.

Wpływ stosowania regulatorów wzrostu na budowę źdźbła pszenicy.

Skracanie to realne obniżenie wysokości roślin przy jednoczesnym usztywnieniu łodyg. Skracanie to ważny zabieg, którego nie możemy pominąć jeśli poważnie myślimy o dobrych zbiorach. Sprawia on jednak rolnikom sporo problemów i pada wiele pytań o termin, o warunki pogodowe w jakich można go wykonać.

Możliwości wyboru terminu jest kilka, a wszystkie zależą od fazy rozwojowej rośliny.

Pierwszy możliwy termin to kolanko- BBCH 31, czyli faza pierwszego kolanka. Zabieg w tej fazie rozwojowej oprysk zapewnia pogrubienie podstawy źdźbła, dobry rozwój systemu korzeniowego oraz trwałe ograniczenie wysokości roślin, a także wyrównanie łanu.

Drugi możliwy termin to flaga: BBCH 39, czyli fazę liścia flagowego. Celem tego zabiegu jest skrócenie i wzmocnienie dokłosia . Nie każdy decyduje się ten zabieg. Jeśli dobrze gospodarujemy azotem, wysialiśmy odmianę odporną na wyleganie, a warunki atmosferyczne są korzystne zabieg ten może okazać się zbędny jeśli wykonaliśmy go w pierwszym terminie.

Jeśli drugi zabieg jest konieczny, a my przegapiliśmy termin nie ma paniki. Znajdziemy preparat, który możemy zastosować i w późniejszej fazie wzrostu rośliny.

Zanim zdecydujemy o ilości zabiegów dokonajmy analizy trzech parametrów:

 • obsada roślin na m2
 • intensywność nawożenia azotem
 • parametry odmiany oraz jej podatność na wyleganie

Pamiętajmy, że skracanie poprzez zastosowanie odpowiedniego środka ułatwia zbiór mechaniczny. Skrócone, usztywnione źdźbła to zabezpieczenie przeciw zjawisku wylegania roślin, które prowadzi do drastycznego spadku naszych plonów. Wyleganie może zmniejszyć plon nawet o 40%. Co oferuje nam rynek środków ochrony roślin w tej dziedzinie?

Mepik 300 SL- W swoim składzie posiada jedną z najlepszych substancji do regulacji pokroju roślin - chlorek mepikwatu. Dlaczego właśnie chlorek mepikwatu jest tak istotny?

Chlorek mepikwatu wyróżnia się możliwością stosowania w kilku bardzo różniących się od siebie uprawach. W Polsce chlorek mepikwatu zarejestrowano w zbożach i rzepaku.

 • w rzepaku wyjątkowo silnie wpływał na rozwój systemu korzeniowego oraz parametrów pochodnych,
 • w zbożach pozytywnie oddziałuje na specyficzną długość korzenia (SLR), pogrubienie podstawy źdźbła i ograniczenie wysokości


Chlorek mepikwatu zawarty w regulatorze wzrostu Mepik 300 SL charakteryzuje się systemicznym działaniem, substancja czynna „krąży” w roślinie. Aktywność chlorku mepikwatu jest mniej zależna od warunków pogodowych niż innych regulatorów wzrostu. Na przykład zastosowany w chłodniejszym okresie, wyzwala swoją moc w korzystniejszych warunkach. To przekłada się na wyższą skuteczność zabiegu. Warto zauważyć, że chlorek mepikwatu jest częściowo pobierany również przez korzenie. Działa przez okres około dwóch tygodni, a w warunkach niskiej temperatury nawet dłużej. Mepik 300 SL zapewnia elastyczność i możliwość wykonania zabiegów w warunkach, gdy stosowanie innych regulatorów może być ryzykowne.

Kobra 510 SL czy Korekt 510 SL stosuje się jako środek zapobiegający wyleganiu pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i jęczmienia jarego. Powodują one skrócenie i usztywnienie źdźbeł zbóż, co zapobiega wyleganiu łanu.

Nexa 500 EC zastosujemy w: pszenicy ozimej, życie, pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym, jęczmieniu jarym. Środek pobierany jest głównie przez liście i źdźbła zbóż, a następnie przenoszony do tkanek merystematycznych zapobiegając nadmiernemu wydłużaniu się międzywęźli.

Regullo 500 EC – stosujemy w uprawach takich jak: żyto, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, jęczmień jary

Tregus 500 EC- pszenica ozima, żyto, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, jęczmień jary – w tych uprawach sprawdzi się doskonale.

Poniżej przedstawiamy profesjonalne prowadzenie łanu na przykładzie pszenicy.

TECHNOLOGIA 1.

 

FACHOWE SKRACANIE

= MNIEJSZA PODATNOŚĆ NA WYLEGANIE

= DŁUŻSZY KŁOS = WIĘKSZY PLON!

 

Polecane produkty