Glifosat

Glifosat – co to jest?

Glifosat jest szeroko stosowany w rolnictwie, ogrodnictwie, a nawet na terenach przemysłowych i publicznych. Jest składnikiem wielu herbicydów nieselektywnych inaczej totalnych, przez co pełni kluczową rolę w zwalczaniu chwastów nawet tych bardzo uciążliwych.

Glifosat – właściwości

Glifosat jest nieselektywnym herbicydem, co oznacza, że likwiduje wszystkie rośliny poddane opryskowi. Pierwsze efekty jego działania są widoczne już po kilku godzinach na chwastach bardzo podatnych i kilku dniach na chwastach trudnych w zwalczaniu. W warunkach podwyższonej wilgotności oraz temperatury bądź przy dużym nasłonecznieniu środki zawierające glifosat działają szybciej. Dla prawidłowego działania konieczne jest pobranie glifosatu przez roślinę docelową. 

Jakie jest działanie glifosatu?

Glifosat działa na rośliny układowo – jest pobierany przez części zielone i przemieszcza się w roślinie wraz z sokami. Środki zawierające glifosat działają poprzez hamowanie syntezy białek, niezbędnych do wzrostu i rozwoju roślin, prowadząc do ich zasychania. 

Kiedy stosować glifosat?

Glifosat na chwasty stosuje się zazwyczaj jeszcze przed zasiewami, by zapobiec ich wzrostowi. Można go stosować również po siewie w celu oczyszczenia pola. Należy jednak pamiętać, że jest to herbicyd totalny, który zwalcza wszystkie rośliny, dlatego też nie należy go stosować po wschodach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

W jakich uprawach stosować glifosat?

Środek chwastobójczy glifosat można stosować we wszystkich uprawach, nim wzejdą rośliny. Glifosat na ściernisko jest szczególnie przydatny, gdyż pozwala oczyścić pole przed zasiewami.

Czy glifosat jest szkodliwy dla zdrowia?

28 listopada 2023 zostało wydane nowe rozporządzenie o przedłużeniu zezwolenia na stosowanie glifosatu z uwzględnieniem ograniczenia negatywnego wpływu.

Opryski z środków zawierających glifosat, stosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi w etykiecie nie wpływają negatywnie na środowisko i zdrowie.

Glifosat – do kiedy?

Od 28 listopada 2023 stosowanie glifosatu jest regulowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE). Zgodnie z nim, produkty z glifosatem mogą być w obrocie do 15 grudnia 2033 roku.

glifosat