Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy – opis

Mączniak prawdziwy to groźna choroba grzybowa, wyróżniająca się białym nalotem, przypominający mąkę.

Najczęściej rozwijają się:

  • mączniak prawdziwy zbóż i traw,
  • mączniak prawdziwy winorośli,
  • mączniak prawdziwy jabłoni,
  • mączniak prawdziwy dyniowatych,
  • mączniak prawdziwy pomidora,
  • mączniak prawdziwy maliny,
  • mączniak prawdziwy róży.

Objawy występowania mączniaka prawdziwego

Mączniaka prawdziwego można rozpoznać po białym nalocie, który przypomina mąkę. Z czasem staje się on szarawy oraz rozwija się watowata grzybnia z czarnymi owocnikami. Pod grzybnią tworzą się nekrozy.

Mączniak prawdziwy – rozpoznanie

Mączniak prawdziwy objawia się charakterystycznym białym, mączystym nalotem, który wraz z rozwojem infekcji zmienia się w watowatą grzybnię. Liście żółkną i obumierają.

Mączniak prawdziwy a mączniak rzekomy

Nalot wywołany przez mączniaka prawdziwego występuje na wszystkich częściach roślin, w tym na górnej stronie liści, a nie jedynie po spodniej stronie liści, jak w przypadku mączniaka rzekomego.

Okres występowania mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy może rozwijać się przez cały sezon wegetacyjny, aż od wschodów roślin do osiągnięcia przez nie pełnej dojrzałości, przez co stanowi duże zagrożenie. Optimum temperaturowe do jego rozwoju to 10–20 st. C, jednak niższe temperatury nie spowalniają znacząco jego rozwoju. 

Mączniak prawdziwy do swojego rozwoju wymaga wody, jednak sucha aura mu nie przeszkadza. Wystarczy mu niewielka ilość wilgoci np. z rosy. Okres braku rozwoju grzyba to zima, jednak grzybnia pozostaje, żywa, co pozwala na szybki rozwój wiosną gdy warunki będą sprzyjające.

Szkodliwość mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy zmniejsza powierzchnię asymilacyjną roślin, prowadząc do ograniczenia fotosyntezy i zwiększenia transpiracji. Prowadzi to do żółknięcia, a następnie zasychania porażonych roślin.

Jak zapobiec rozwojowi mączniaka prawdziwego?

W celu zapobiegania rozwojowi mączniaka należy wybrać odpowiedni materiał siewny. Przede wszystkim powinien być kwalifikowany i zaprawiony, a odmiany powinny cechować się o podwyższoną tolerancją na mączniaka prawdziwego. Istotna jest również odpowiednia agrotechnika – dokładne przyoranie resztek roślinnych, zrównoważone nawożenie azotem oraz unikanie nadmiernego zagęszczenia roślin.

Zwalczanie mączniaka prawdziwego

W przypadku konieczności zwalcznia mączniaka, należy zastosować fungicydy dobrane to uprawy jak i fazy rozwojowej. Wśród środków przeznaczonych do ochrony roślin są również dostępne preparaty pozwalające na zabezpieczenie roślin przed infekcją tym patogenem.

Środki na mączniaka prawdziwego

Preparaty na mączniaka prawdziwego zazwyczaj opierają się na substancjach należących do grupy morfolin, fenyloacetamidów (np. cyflufenamid), ale nie tylko. Należy pamiętać, że warunkiem skutecznego zwalczania mączniaka jest przestrzeganie wszelkich zaleceń producenta.

W jakich uprawach może się pojawić mączniak prawdziwy?

Mączniak prawdziwy to przede wszystkim choroba grzybowa zbóż – głównie jęczmienia i pszenicy. Może atakować uprawy warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jest zagrożeniem również w roślinach ozdobnych.

Przyczyny rozwoju mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy najlepiej rozwija się w warunkach ciepłej, wilgotnej aury. Duże zagęszczenie łanu zwiększa możliwości rozwojowe tego patogenu, tak jak zbyt wczesny siew czy nadmierne nawożenie azotem.

Skutki rozwoju mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy może spowodować ogromne straty w plonie, które nieraz sięgają 40%.

mączniak prawdziwy