Jak zwalczać chwasty w pszenicy ozimej jesienią?
Zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej jesienią to kluczowy krok w zapewnieniu młodym roślinom optymalnych warunków do wzrostu. Chwasty rozwijają się szybko, a ich obecność na polach może znacząco wpłynąć na kondycję zbóż. Warto zatem zaplanować zabieg herbicydowy w zbożach już na jesień. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przewodnik, jak zwalczać chwasty w pszenicy ozimej jesienią.
Dlaczego warto zwalczać chwasty w zbożach jesienią?
Zwalczanie chwastów jesienią ma wiele zalet. Przede wszystkim chwasty rosną w szybkim tempie i do wiosny mogą osiągnąć fazy rozwojowe, które utrudnią ich skuteczne zwalczenie. Już jesienią liczebność chwastów może przekraczać progi szkodliwości ekonomicznej, co bezpośrednio wpływa na obniżenie plonów. W przypadku łagodnej jesieni i zimy problem ten staje się jeszcze bardziej znaczący.
Obecność chwastów jest jednoznaczna ze spowolnionym rozwojem zbóż. Może też wpływać negatywnie na ich zdrowotność oraz zdolność do przezimowania. Zwalczanie chwastów jesienią chroni plony i pozwala na lepszy rozwój roślin. Dlatego zostawienie zabiegu herbicydowego w zbożach na wiosnę powinniśmy traktować jako plan B, gdy warunki atmosferyczne nie pozwolą na przeprowadzenie jesiennego odchwaszczania zbóż.
Czym zwalczać chwasty w zbożach jesienią?
Dobór odpowiednich środków chwastobójczych powinien być uzależniony od gatunków chwastów występujących na polu oraz fazy rozwojowej zbóż. Warto postawić na kompleksowe rozwiązania, które zwalczają szerokie spektrum chwastów, minimalizując potrzebę wiosennych korekt.
W zwalczaniu chwastów jesienią można wykorzystać substancje takie jak diflufenikan, florasulam, flufenacet, a także metsulfuron metylowy i tribenuron metylu. Kluczowe jest dobranie odpowiednich proporcji tych substancji oraz dostosowanie terminu zabiegu do fazy rozwojowej zbóż. Wczesne zabiegi można rozpocząć już od fazy pierwszego liścia, natomiast późniejsze na początku fazy krzewienia.
Kompleksowy środek na chwasty w zbożach – bez mieszania
Jednym z polecanych rozwiązań do kompleksowego zwalczania chwastów w zbożach jest Cezaro 574 SC. Preparat ten zawiera kombinację diflufenikanu, florasulamu i flufenacetu, co zapewnia skuteczne działanie na szerokie spektrum chwastów jedno- i dwuliściennych. Cezaro 574 SC jest zarejestrowany do stosowania w pszenicy, pszenżycie, życie i jęczmieniu, już od fazy BBCH 11. zwalczając zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne.
Środek ten skutecznie eliminuje takie chwasty jak miotła zbożowa, bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna nadmorska, tasznik pospolity, przetacznik bluszczykowy, przytulia czepna, rumian polny oraz samosiewy rzepaku.
Dzięki zastosowaniu substancji o trzech różnych mechanizmach działania Cezaro 574 SC charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością chwastobójczą. Co ważne, zwalcza także biotypy miotły zbożowej odpornej na inhibitory ALS. Maksymalna i zalecana dawka tego herbicydu to 0,4 l/ha.
Odchwaszczanie pszenicy późną jesienią
Późnojesienne zabiegi herbicydowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na łagodny przebieg pogody jesienią. W takim przypadku zboża osiągają zaawansowane fazy rozwojowe, co pozwala na zastosowanie dodatkowych rozwiązań herbicydowych. To dobry moment na zastosowanie środków takich jak Cevino 500 SC i Fundamentum 700 WG.
Herbicydy zbożowe Cevino 500 SC w dawce 0,3 l/ha i Fundamentum 700 WG w dawce 0,03 kg/ha to kombinacja, która skutecznie eliminuje zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Substancje czynne zawarte w tych preparatach, to flufenacet, florasulam, metsulfuron metylowy i tribenuron metylu. Zwalczają m.in. miotłę zbożową, chabra bławatka, mak polny, przytulię czepną, bodziszka drobnego, fiołka pospolitego oraz samosiewy rzepaku. Oba herbicydy zachowują wysoką skuteczność także w niższych temperaturach, co jest istotne podczas chłodniejszych jesiennych dni.
Jak zwalczać chwasty w pszenicy ozimej – podsumowanie
Zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej jesienią jest ważnym elementem ochrony plonu. Wczesne eliminowanie chwastów minimalizuje konkurencję o wodę i substancje odżywcze, chroniąc zdrowotność i kondycję zbóż. Dobrze dobrane środki herbicydowe, takie jak Cezaro 574 SC na wczesne zabiegi oraz Cevino 500 SC i Fundamentum 700 WG na późniejsze, zapewniają skuteczne zwalczanie szerokiego spektrum chwastów. Dzięki temu zboża mają dogodne warunki do rozwoju, co przekłada się na wyższe plony i większą rentowność uprawy.