Rzepak

Ochrona fungicydowa i regulacja pokroju rzepaku jesienią

Jesienne zabiegi fungicydowe i regulacja pokroju rzepaku to działania, które ściśle się ze sobą łączą. Odpowiednie środki grzybobójcze nie tylko chronią rośliny przed chorobami, ale również wpływają na ich rozwój i strukturę. Przypomnijmy, na co warto zwrócić uwagę, by ochrona fungicydowa rzepaku i regulacja pokroju roślin jesienią przyniosły oczekiwane rezultaty.

Ochrona fungicydowa rzepaku
Ochrona fungicydowa rzepaku
fot. AdobeStock

Ochrona fungicydowa rzepaku – znaczenie

Rzepak jest rośliną narażoną na liczne choroby grzybowe. Odpowiednia ochrona fungicydowa jest więc kluczowa dla zachowania dobrej kondycji roślin i utrzymania maksymalnej rentowności uprawy. Dobrze dobrane środki grzybobójcze mogą skutecznie zapobiegać rozwojowi patogenów, co jest jednym z filarów ochrony plonu rzepaku.

Odmiany rzepaku odporne na choroby – zapobieganie jako ważny element ochrony

Wybór odmian rzepaku odpornych na choroby to jeden z podstawowych kroków w prewencji chorób grzybowych. Takie odmiany są mniej podatne na infekcje, co redukuje konieczność stosowania intensywnej ochrony fungicydowej.

Ponadto dobór odmian rzepaku może rozwiązać problem chorób, których sprawcami nie są grzyby. Dobór odmian rzepaku odpornych na kiłę kapusty czy wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) jest obecnie jedynym sposobem na uniknięcie konsekwencji tych chorób. Nie da się ich bowiem zwalczać zabiegami ochronnymi.

Regulacja pokroju rzepaku jesienią – nie tylko skracanie

Regulacja pokroju rzepaku jesienią ma na celu optymalne przygotowanie roślin do zimy oraz ich równomierny rozwój w kolejnych fazach wegetacji. Środki regulujące wzrost, takie jak Mepik 300 SL, stymulują rozwój systemu korzeniowego, co zapewnia odpowiednie przygotowanie do okresu spoczynku i właściwy rozwój na kolejnych etapach.

Drugim elementem zapewniającym optymalny pokrój roślin rzepaku są fungicydy z grupy triazoli. Pełnią one tym samym podwójną rolę, chronią bowiem przed chorobami i wpływają sposób rozwoju roślin.

Ochrona fungicydowa rzepaku – jak dobrać środki?

Wybór odpowiednich fungicydów zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić aktualny stan roślin i ewentualne objawy chorób. Poszczególne fungicydy na rzepak oparte o triazole mają odmienne właściwości dotyczące siły skracania i stopnia ochrony przed patogenami.

Triazole, takie jak X-Met 100 SL, są bardzo skuteczne zarówno w regulacji pokroju, jak i w zwalczaniu chorób grzybowych. Z kolei Porter 250 EC jest polecany gdy rośliny nie zdążyły się nadmiernie rozwinąć, gdyż środek ten w mniejszym stopniu wpływa na pokrój roślin, ale jednocześnie wykazuje silne działanie grzybobójcze.

Na plantacjach niewymagających intensywnej ochrony przed patogenami i silnego skracania świetnie sprawdzi się fungicyd Ambrossio 500 SC.

W przypadku dużej presji patogenów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kombinacji dwóch środków, np. X-Met 100 SL plus Porter 250 EC. Takie rozwiązanie zwiększa spektrum zwalczanych chorób i siłę zabiegu.

Podsumowując, zabieg fungicydowy w rzepaku połączony z regulacją pokroju roślin powinniśmy skomponować z regulatora – Mepik 300 SL, oraz fungicydu, lub fungicydów, z grupy triazoli dobranych adekwatnie do okoliczności. Przykładowe kombinacje wraz z dawkami środków i wskazania do ich stosowania prezentujemy w naszym sezonowym katalogu.

Skuteczna strategia ochrony rzepaku

Warunki pogodowe i terminy siewu znacząco wpływają na stan plantacji rzepaku, dlatego dobór środków ochrony i regulacji powinien być dostosowany do specyficznych warunków panujących na plantacji. Indywidualne podejście pozwala na osiągnięcie optymalnych wyników i minimalizuje ryzyko strat.

Polecane produkty

Zobacz też