Warzywa

Przygotowanie stanowiska pod uprawę warzyw

Przed nami czas intensywnych zbiorów warzyw. W tym sezonie ze względu na przebieg pogody zbiory są przyspieszone w niektórych lokalizacjach nawet o 2 tygodnie. W kilku rejonach rozpoczynają się już zbiory cebuli z siewu wiosennego, wczesnych ziemniaków i warzyw korzeniowych, natomiast warzywa kapustne są na bieżąco wycinane.

Gleba – stanowisko pod uprawę warzyw

Jest to czas bardzo pracowity dla gospodarstw, jak i również czas, gdzie należy podjąć ważne decyzje, które będą wpływały na wysokość i jakość plonów w kolejnym sezonie. Aby sprostać wysokim wymaganiom warzyw czy upraw tradycyjnych, musimy odpowiednio przygotować przyszłe stanowisko. Odpowiednia struktura i zdrowotność gleby oraz odpowiednia dostępność składników pokarmowych wraz z dobrym natlenieniem to parametry niezbędne do uzyskania wysokich plonów, o które nieustannie musimy dbać.

Fot. Tomasz Raś, Chemirol

Jak przygotować stanowisko pod uprawę warzyw?

W celu odpowiedniego przygotowania stanowiska zalecamy wykorzystanie produktu Bakto Kompleks. Produkt ten dzięki mikroorganizmom z rodziny Bacillus, już w pierwszym roku po zastosowaniu pozytywnie wpływa na strukturę gleby: rozluźnia gleby zwięzłe, poprawia ich przepuszczalność i natlenienie, a na lekkich zwiększają pojemność wodną. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w uprawie warzyw, gdzie struktura gleby jest bardzo często niszczona przez liczne wjazdy w pole sprzętem podczas zabiegów pielęgnacyjnych jak i zbioru. Bardzo ważną korzyścią płynącą ze stosowania BaktoKompleks-u jest poprawa zdrowotności roślin następczych.

Ponadto, jako rozwiązanie uzupełniające przygotowanie stanowiska pod uprawę warzyw, polecamy zastosować również Bakto ProFOS. Stanowiska pod warzywa są często bogato nawożone, więc i kompleksy glebowe posiadają wysokie zapasy składnika pokarmowego. Bakto ProFOS nie tylko uwolni dodatkowy składnik pokarmowy, ale wpłynie również na utrzymanie jego prawidłowego bilansu. Warzywa posiadają często również słabo wykształcony systemem korzeniowy i względnie krótki okres wegetacji, dlatego tak istotna jest odpowiednia ilość dostępnych składników pokarmowych dla roślin, aby ułatwić rozwój systemu korzeniowego i pobieranie składników pokarmowych.

Zalecenia:

WARIANT I: BaktoKompleks 1 l/ha + Naturvital Plus 2 l/ha

WARIANT II: BaktoKompleks 0,7 l/ha + Bakto ProFOS 0,7 l/ha + Naturvital Plus 2 l/ha

Warunki stosowania:

  1. Oprysk wykonać po zbiorze warzyw, tuż przed uprawą gleby.
  2. Produkt Bakto Kompleks zalecamy stosować w uprawie warzyw solo bądź łącznie z preparatem Naturvital Plus, który będzie powodował lepsze namnażanie się pożytecznych bakterii.
  3. Mikroorganizmy obecne w Bakto ProFOS, dzięki wytwarzanym metabolitom, przekształcają fosfor zapasowy (niedostępny dla roślin) do przyswajalnej formy H2PO4, która wspomaga szybkie i prawidłowe ukorzenienie, oraz korzystnie wpływa na właściwy rozwój roślin.
  4. Naturvital Plus będzie wpływał pozytywnie także na poprawę struktury gleby (stosunki wodno-powietrzne) oraz będzie ograniczał wymywanie w głębsze partie gleby składników pokarmowych.
  5. W przypadku dużej ilości resztek po zbiorach warzyw zaleca się stosować łącznie z dawką nawozu azotowego (np. mocznika, RSM itp.).
  6. Systematycznie stosowana produktu Bakto Kompleks będzie podnosić poziom fitosanitarny gleby, jej strukturę oraz dostępność składników pokarmowych.

Polecane produkty

Zobacz też