Agrodoradztwo

Przytulia czepna. Bardzo groźny chwast w uprawie rzepaku ozimego

Przytulia czepna to jeden z najniebezpieczniejszych chwastów w uprawie rzepaku ozimego. Chwast ten ze względu na kształt i wielkość nasion jest bardzo zbliżony do nasion rzepaku – stąd jest tak trudny do oddzielenia w procesie czyszczenia. Silnie konkuruje z uprawą rzepaku ozimego o byt.

Jaka sama nazwa wskazuje przytulia czepna niejako „przytula się” do innej rośliny aby wspinać się i móc rozwijać swój wzrost. Przez takie zachowanie zagłusza właściwą uprawę, zacienia ją i hamuje rozwój. Zagęszcza niepotrzebnie łan i zmienia mikroklimat podłoża. Jej duże natężenie w rzepaku utrudnia zbiór – przytulia spowalnia pracę kombajnów i innych maszyn rolniczych przez to że jest splątana z rzepakiem. Na przytulii czepnej pojawiają się naloty mszyc, dla których jest doskonałym żywicielem. Stamtąd owady już bez problemy przenoszą się na rzepak.

Próg szkodliwości przytulii czepnej wynosi od 0,5 do 2 sztuk na metrze kwadratowym. Już taka liczba wystarczy, żeby obniżyć plon nawet o 5%.

Przytulia czepna występuje na terenie całej Polski, zachwaszcza nie tylko rzepak ale także zboża ozime, burak, len, ogrody warzywne. Jest rośliną ciepłolubną i z tego względu kwitnie dopiero latem, nie toleruje niskiego odczynu pH – rozwija się tylko na podłożach zasadowych.

Niebezpieczna przytulia czepna
Niebezpieczna przytulia czepna

Czy przytulie można zwalczyć naturalnymi metodami

Przytulie czepną trudno jest zwalczyć naturalnymi metodami. Kiedy roślin nie ma jeszcze zbyt wiele można pokusić się o naturalne metody zwalczania, np. poprzez zaprowadzenie uprawy w międzyrzędziach. Siewki przytulii czepnej powinny zostać także zniszczone poprzez zastosowanie bronowania. Koniecznym minimum w profilaktyce jest sprawdzanie czystości materiału siewnego, do którego mogą dostać się nasiona przytulii.

Herbicydy do zwalczania przytulii czepnej w rzepaku ozimym

Kiedy naturalne metody to zdecydowanie za mało, nie ma wyjścia- przechodzimy do zastosowania oprysków chemicznych.

Doglebowe zwalczanie przytulii czepnej w rzepaku ozimym

Doglebowo możemy zastosować preparat Boa 360 CS.

Przytulia czepna jest bardzo wrażliwa na środek Boa 360 CS już w dawce 0,25 l/ha. Działa on selektywnie w rzepaku w okresie do trzech dni po siewie. Środek można stosować na wszystkich typach gleb, na których uprawia się rzepak.

Dolistne zwalczanie przytulii czepnej w rzepaku ozimym

Dolistnie natomiast świetnie zadziała Zorro 300 SL

Środek pobierany jest poprzez liście i korzenie chwastów, a następnie szybko przemieszczany po całej roślinie powodując jej deformację i zahamowanie wzrostu, co w efekcie powoduje zamieranie całej rośliny.

W warunkach ciepłej i wilgotnej pogody, efekt działania środka jest szybszy, w niskiej temperaturze całkowite zniszczenie chwastów następuje po około 3 tygodniach. Środek najskuteczniej niszczy chwasty w fazie 2-6 liści. Zorro 300 SL zwalcza skutecznie przytulię czepną do wysokości 8 cm.

Skuteczność w zwalczaniu przytulii czepnej zależy od gęstości łanu rzepaku oraz fazy rozwojowej przytulii w trakcie zabiegu. Jeżeli przytulia czepna ma powyżej 8 cm wysokości w chwili zabiegu lub przy mniejszej niż optymalna obsadzie rzepaku może ona ponownie odrastać wiosną.

Przytulia czepna jest zwalczana w dawce: 0,078 l/ha. Termin stosowania: środek zastosować wiosną po ruszeniu wegetacji, od początku wydłużania pędu głównego, brak międzywęźli do widocznego 1 międzywęźla (BBCH 30-31).

Zobacz też