Metkonazol
Metkonazol – charakterystyka i specyfikacja
Metkonazol to substancja czynna fungicydów szeroko stosowana w rolnictwie w uprawie zbóż i rzepaku. Należy do grupy triazoli wykazujących działanie grzybobójcze. Dodatkowo reguluje pokrój rzepaku ozimego.
Jak działa metkonazol?
Metkonazol pobierany jest przez części zielone roślin, a następnie przemieszcza się wraz z sokami, całkowicie hamując rozwój grzyba. Ponadto metkonazol ma właściwości regulujące pokrój rzepaku ozimego, dzięki czemu może ograniczać podatność roślin na wyleganie. Zastosowany jesienią wpływa również na poprawę zimotrwałości rośliny.
Kiedy stosować metkonazol?
Metkonazol można stosować solo lub z innymi fungicydami, w celu poszerzenia działania. Jego stosowanie jest różne w zależności od terminu aplikacji, jak i uprawy, w której będzie wykonywany zabieg. W przypadku rzepaku mieszaniny z wykorzystaniem metkonazolu stosuje się jesienią oraz jako pierwszy zabieg wiosną. Mieszaniny z metkonazolem mogą być stosowane jako zabieg T1 na zboża do ochrony podstawy źdźbła, a także na zabieg T3 w celu ochrony kłosa przed chorobami fuzaryjnymi. Dodatkowo metkonazol w rzepaku zastosowany jesienią służy do regulacji wzrostu oraz poprawy mrozoodporności.
Metkonazol – zastosowanie w uprawach
Metkonazol w rzepaku jest częstym rozwiązaniem, gdyż poza działaniem grzybobójczym wykazuje również właściwości regulujące pokrój roślin. Umożliwia to ograniczenie ilości zabiegów oraz redukcję kosztów. Metkonazol stosuje się również w zbożach ozimych.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie choroby zwalcza metkonazol?
Metkonazol chroni rośliny ozime przed chorobami grzybowymi, takimi ja:
w rzepaku:
- czerń krzyżowych,
- szara pleśń,
- sucha zgnilizna kapustnych.
w zbożach:
- rdzą brunatną pszenicy i żyta,
- septoriozą paskowaną liści pszenicy,
- septoriozą plew
- fuzariozą kłosów.
Metkonazol – cena
Cena metkonazolu jest uzależniona od wybranego fungicydu i zawartości substancji czynnej, a także jego pojemności. Aby poznać cenę konkretnego produktu, należy skontaktować się z przedstawicielem regionalnym Chemirol.
Metkonazol – etykieta
Etykieta środków zawierających metkonazol jest dostępna na stronach poszczególnych produktów.
