Tebukonazol

Tebukonazol – charakterystyka i specyfikacja

Tebukonazol to substancja czynna z grupy triazoli, czyli jednej z największych grup fungicydów wykorzystywanych w celu zwalczania patogenów grzybowych. Ma postać lekko białego proszku, jednak większość preparatów handlowych ma postać płynną. Jest jednym z podstawowych składników programów ochrony roślin uprawnych, niemniej jednak ostatnimi latami traci na znaczeniu. Tebukonazol został wprowadzony na rynek w 1988 roku.

Tebukonazol – właściwości

Właściwości tebukonazolu wiążą się z hamowaniem syntezy ergosterolu, czyli organicznego związku chemicznego z grupy steroidów, który stanowi ważny składnik błony komórkowej grzybów, poza tym jest niezbędny do rozwoju grzybni. Swoje działanie tebukonazol zawdzięcza szybkiemu pobieraniu i dynamicznemu przemieszczaniu się w roślinie.

Tebukonazol – zastosowanie w uprawach

Środki grzybobójcze zawierające tebukonazol znajdują szerokie zastosowanie w uprawach rolniczych, szczególnie w ochronie rzepaku ozimego i rzepaku jarego. Stosuje się go zarówno jesienią, w celu regulacji pokroju roślin i ograniczenia rozwoju chorób, takich jak sucha zgnilizna kapustnych, jak i wiosną do zwalczania mączniaka rzekomego, czerni krzyżowych oraz zgnilizny twardzikowej.

Tebukonazol wykorzystywany jest także do ochrony zbóż, w tym:

W uprawie buraków cukrowych i buraków pastewnych. Ponadto znajduje szerokie zastosowanie w uprawach sadowniczych jabłoniwiśni i śliwy, sprawdza się również w ochronie roślin ozdobnych oraz sadzonek i siewek drzew liściastych i iglastych.

Polecane produkty, w których znajduje się tebukonazol

Wybór właściwego fungicydu jest bardzo ważny dla uzyskania wysokich plonów o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Tebukonazol to substancja występująca w wielu środkach grzybobójczych. Znajduje się m.in. w Ambrossio 500 SC czy trójskładnikowym preparacie jakim jest Kier 450 SC. Ciekawym rozwiązaniem jest również gotowa mieszanina zawierająca w swoim składzie tebukonazol wraz z protiokonazolem. Preparaty zawierające te substancje czynne to Aspik 250 EC przeznaczony do ochrony zbóż oraz Aspik R 250 EC dedykowany do rzepaku. Aby wybrać odpowiedni produkt do zwalczania patogenów grzybowych odpowiedzialnych za rozwój groźnych chorób grzybowych roślin uprawnych, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami Chemirolu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Na co działa tebukonazol?

Tebukonazol wykorzystuje się do zwalczania chorób grzybowych, do których zaliczana jest:

Z czym mieszać tebukonazol?

Tebukonazol może być stosowany zarówno samodzielnie, jak i w mieszaninach dwuskładnikowych, np. z protiokonazolem. Może być również łączony z biksafenem oraz azoksystrobiną, co pozwala na wykonanie zabiegu w nieco niższych temperaturach. Z mieszanin trójskładnikowych zarejestrowane są środki grzybobójcze oparte o tebukonazol, difenokonazol i azoksystrobinę np. Kier 450 SC. Można także stosować fungicydy zawierające spiroksaminę, tebukonazol oraz środki grzybobójcze zawierające substancje czynne takie jak spiroksamina, tebukonazol i protiokonazol.

Kiedy stosować oprysk tebukonazolem?

Tebukonazol to substancja czynna o działaniu układowym (systemicznym), która jest stosowana zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo oraz wyniszczająco. Może być wykorzystana zarówno jako fungicyd do opryskiwania roślin, jak i zaprawa podnosząca plonowanie oraz utrzymująca zdrowie i kondycję roślin.

tebukonazol

Produkty zawierające tebukonazol