Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek – charakterystyka
Chowacz brukwiaczek to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Jest największym z chowaczy, atakujących rzepak.
Objawy występowania chowacza brukwiaczka w rzepaku
Chowacz brukwiaczek wygryza widoczne otwory w młodych częściach łodyg, najczęściej około 1 cm poniżej wierzchołka pędu i składa jaja w ich wnętrzu. Larwy po wykluciu żerują gromadnie wewnątrz łodygi, co objawia się zahamowaniem wzrostu rośliny, a następnie wyginaniem w literę “S” i pękaniem łodyg.
Jak rozpoznać chowacza brukwiaczka?
Dorosły osobnik chowacza brukwiaczka osiąga od 3,2 do 4 mm. Jego ciało i pokrywy jednolicie szare, bez plamek, a nogi długie i silnie zbudowane. Jego wydłużony ryjek jest wygięty do dołu. Larwa chowacza brukwiaczka jest beznoga, żółtobiała o długości ok. 7 mm.
Jak wygląda chowacz brukwiaczek?
Chowacz brukwiaczek to szary chrząszcz z wydłużoną głową. Jego larwy są biało-żółte z ciemniejszą głową.
Okres i miejsce występowania chowacza brukwiaczka
Chowacz brukwiaczek w rzepaku pojawia się wczesną wiosną, nieraz przy sprzyjających warunkach pogodowych pierwsze osobniki dorosłe mogą pojawić się w drugiej połowie lutego, kiedy rzepak jest w fazie rozwojowej BBCH 20–29.
Kiedy może się pojawić chowacz brukwiaczek?
Pojawienie się chowacza brukwiaczka jest w dużym stopniu uzależnione od panujących warunków atmosferycznych – przede wszystkim od temperatury powietrza. Trzy noce z temperaturą powietrza powyżej 5–7°C są wystarczające, by szkodnik zaczął opuszczać miejsca zimowania, natomiast masowe naloty na plantacje rzepaku nstępują gdy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 10°C
Chowacz brukwiaczek w rzepaku – szkodliwość
Szkodliwość chowacza brukawiaczka polega na uszkadzaniu łodyg i w efekcie obniżenia plonu. Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza brukwiaczka wynosi 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub od 2 do 4 chrząszczy na 25 roślinach.
Chowacz brukwiaczek – zapobieganie
Zapobieganie pojawianiu się chowacza brukwiaczka w uprawach rzepaku i innych roślin kapustowatych obejmuje kilka kluczowych działań: stosowanie izolacji przestrzennej między uprawami warzyw kapustnych a rzepakiem, rzepikiem i innymi roślinami krzyżowymi. Istotna jest również właściwa agrotechnika – dokładne usuwanie resztek pożniwnych, eliminacja chwastów kapustowatych czy siew odmian rzepaku późno wznawiających wegetację wiosenną rzepaku.
Chowacz brukwiaczek – zwalczanie
Skuteczne zwalczanie chowacza brukwiaczka opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych insektycydów. Zabiegi zwalczania chemicznego należy przeprowadzać zaraz po przekroczeniu progu szkodliwości. Ze względu na możliwe długie naloty szkodnika po wykonaniu oprysku insektycydem należy kontynuować monitorowanie nalotów chowacza.
Skuteczne środki na chowacza brukwiaczka
Skuteczne środki do zwalczania chowacza brukwiaczka opierają się m.in. na deltametrynie i acetamiprydzie.
Jakie uprawy atakuje chowacz brukwiaczek?
Chowacz brukwiaczek w rzepaku jest spotykany najczęściej, ale może także pojawić się na chwastach kapustnych.
Chowacz brukwiaczek – cykl rozwojowy
Dorosłe osobniki chowacza brukwiaczka nalatują na plantację rzepaku wczesną wiosną, by złożyć jaja wewnątrz łodyg. Larwy po wykluciu żerują wewnątrz łodyg, a następnie po skończeniu okresu żerowania schodzą do gleby, gdzie się przepoczwarczają. Dorosłe osobniki zimują w glebie.
Jakie są przyczyny rozwoju chowacza brukwiaczka w rzepaku?
Chowacz brukwiaczek pojawia się w uprawach z jednostronnym płodozmianem, gdzie resztki pożniwne nie zostały dokładnie przyorane, a sąsiadujące uprawy zasiedlają chwasty kapustowate.
Jakie są skutki rozwoju chowacza brukwiaczka?
Rozwój chowacza brukwiaczka w rzepaku powoduje bezpośrednie straty w plonie, a także zwiększenie podatności roślin na choroby.
