Acetamipryd
Acetamipryd – charakterystyka i specyfikacja
Acetamipryd jest substancją aktywną insektycydów z grupy neonikotynoidów. Acetamipryd działa selektywnie, co pozwala na zwalczenie w uprawie konkretnego gatunku szkodnika.
Acetamipryd – działanie
Acetamipryd działa na centralny układ nerwowy owadów, działając jako agonista receptorów nikotynowych acetylocholiny (nAChR). W wyniku wiązania się z tymi receptorami powoduje ich długotrwałą aktywację, co prowadzi do nadmiernej stymulacji, paraliżu i śmierci szkodnika. Działa systemicznie i translaminarnie na rośliny, a kontaktowo i żołądkowo na szkodniki.
W jakich uprawach stosować acetamipryd?
Acetamipryd stosuje się w rolnictwie, sadownictwie, warzywnictwie, a nawet w uprawie roślin ozdobnych czy na terenach leśnych. Acetamipryd jest skuteczny przede wszystkim przeciwko owadom – takim jak:
- mszyce,
- mączliki,
- stonka ziemniaczana,
- chrząszcze,
- skoczki.
Kiedy stosować acetamipryd?
Zastosowanie acetamiprydu zależy od rośliny, która jest uprawiana oraz od gatunku występującego szkodnika. Najlepszym czasem na zastosowanie tej substancji czynnej jest wczesna wiosna, gdy pojawią się pierwsze szkodniki.
W jakich warunkach stosować acetamipryd?
Acetamipryd działa w szerokim oknie temperatur i ma silne właściwości translaminarne, dzięki czemu jest średnio wrażliwy na deszcz. Dbając o bezpieczeństwo zapylaczy, podczas aplikacji należy zachować wszelkie środki ostrożności tj. stosować przed lub po zachodzie słońca, podczas bezwietrznej pogody.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Ile czasu działa acetamipryd?
Acetamipryd działa przez około 1–2 tygodnie po aplikacji. Jest to zależne od występujących warunków atmosferycznych na danym terenie oraz nasilenia występowania szkodnika.
Czy acetamipryd szkodzi pszczołom?
Acetamipryd wykazuje niską toksyczność względem zapylaczy, a także może być stosowany podczas kwitnienia roślin. Pomimo niskiej toksyczności wobec pszczół (LD₅₀ doustna dla pszczoły miodnej > 14 µg/pszczołę), acetamipryd może mieć wpływ subletalny. Dlatego rekomenduje się jego stosowanie wyłącznie poza okresem intensywnego oblotu zapylaczy, najlepiej po zachodzie słońca i przy bezwietrznej pogodzie.
Co zwalcza acetamipryd?
Acetamipryd jest skuteczny przede wszystkim przeciwko owadom – takim jak mszyce, skoczki, mączliki, stonka ziemniaczana, chrząszcze, wielkopąkowce.
Acetamipryd – środki
Acetamipryd jest substancją czynną w insektycydach. Środki z acetamiprydem są dostępne w różnych formach, takich jak koncentraty do rozcieńczania, granulaty czy proszki, co pozwala na dostosowanie sposobu aplikacji do konkretnych potrzeb i upraw. Wybór konkretnego środka zależy od rodzaju uprawy, rodzaju szkodnika oraz preferowanej metody aplikacji.
Acetamipryd – cena
Cena środków z acetamiprydem zależy od formy preparatu, stężenia substancji aktywnej, wielkości opakowania, producenta, dystrybutora, sezonu i popytu oraz ogólnych warunków rynkowych. Aby poznać cenę konkretnych środków, warto skontaktować się z przedstawicielem Chemirol.
