UNIA zyskuje silnego partnera. PUH „Chemirol” przejmuje polskiego producenta maszyn.

UNIA sp. z o.o., jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń rolniczych,
z dniem 28 lutego 2023 r., zyskuje silnego partnera – spółkę Chemirol z Mogilna. Tym samym
PUH „Chemirol” sp. z o.o., które od przeszło 30 lat dostarcza sprawdzone rozwiązania dla branży rolnej poszerza swoją działalność. Dla UNII to nowy etap rozwoju, a dla Grupy Kapitałowej „Chemirol” kolejny krok w realizacji strategii kompleksowej obsługi rolników.

PUH „Chemirol” sp. z o.o. od lat konsekwentnie buduje pozycję lidera w Polsce w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie. W swojej strategii Chemirol wykorzystuje połączenie komplementarnych potencjałów branży agro, tak, aby jak najpełniej zaspokoić potrzeby rolników. Kolejnym krokiem w realizacji przyjętych przez firmę założeń jest nabycie 100% udziałów w firmie UNIA sp. z o.o.

UNIA sp. z o. o. to jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń rolniczych. Ponad 140-letnie doświadczenie znajduje odzwierciedlenie w oferowanym asortymencie, który obejmuje między innymi: maszyny uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów, rozrzutniki, maszyny do ziemniaków czy opryskiwacze. UNIA to także producent, znanych na całym świecie, instalacji suszarniczo – magazynowych do ziarna. Na terenie Polski spółka z Grudziądza posiada 4 fabryki zlokalizowane w: Grudziądzu, Słupsku, Brzegu i Kątach Wrocławskich, w których zatrudnia ponad 1100 pracowników.

– UNIA ma znaczący wkład w rozwój polskiego rolnictwa i od lat wyznacza trendy w budowie maszyn i urządzeń rolniczych. Można śmiało powiedzieć, że każdy rolnik w Polsce zna lub stosował maszyny z UNII. Dziś przyszedł czas na nowy etap historii firmy. Dołączenie do Grupy Kapitałowej „Chemirol” to szansa na rozwój. W planach strategicznych mamy jasno zapisany cel: obecność w pierwszej trójce producentów maszyn i urządzeń rolniczych w Europie. Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie pozycji na rynkach pozaeuropejskich. Dziś eksportujemy produkty do 45 państw i chcemy zdobywać nowe rynki. Ze wsparciem Chemirolu mamy szanse przekuć plany na rzeczywistość – podkreślił Michał Lange, nowy Prezes firmy Unia sp. z o. o.

PUH „Chemirol” sp. z o. o. jest fundamentem Grupy Kapitałowej „Chemirol”, którą tworzą między innymi spółki: Innvigo sp. z o.o., Napena sp. z o.o., Flora sp. z o.o. oraz Agrolex sp. z o.o.  Od końca lutego bieżącego roku Grupa rozszerza swoje pole działania o projektowanie i produkcję maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie.

Grupa Kapitałowa „Chemirol” konsekwentnie wzbogaca swoje portfolio o kolejne obszary sektora agro. Fuzja z UNIĄ to logiczny krok, podyktowany uważną obserwacją rynku. Inwestując w sektor maszyn i urządzeń rolniczych wnosimy kapitał, dynamikę działania i otwartość na zmiany. Nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych w Polsce i za granicą, tak aby powstał silny podmiot będący istotnym graczem na międzynarodowym rynku. W pierwszym okresie współpracy przewiduję inwestycje na rozwój zakładów produkcyjnych UNII na poziomie 150-200 mln pln – powiedział Leszek Boruch, Prezes Zarządu PUH „Chemirol” sp. z o.o.   

Konsolidacja potencjału dwóch doskonale znanych polskim rolnikom marek: UNIA i Chemirol to dobry prognostyk dla rynku.

UNIA jako odpowiedzialny i świadomy producent w pełni zdaje sobie sprawę, że maszyny rolnicze pracują w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach. Dbałość o jakość i nadzór procesów produkcyjnych począwszy od kontroli przyjmowanych materiałów przez szczegółowe testy elementów oraz całej maszyny, mają służyć wyprodukowaniu maszyn niezawodnych i szeroko dostępnych dla rolnika. Unia wyraźnie deklaruje sprzedaż swoich produktów przez sieć wyspecjalizowanych dystrybutorów na rynku polskim i zagranicznym.

Z kolei Chemirol oferuje rolnikom innowacyjne i sprawdzone rozwiązania w zakresie nowoczesnego rolnictwa. Spółka z Mogilna konsekwentnie rozwija fachowość doradztwa rolniczego wdrażając nowe produkty i technologie uprawy w poszanowaniu dla tradycji oraz etosu branży.

Fuzja, o której od dłuższego czasu mówił rynek niniejszym stała się faktem.